Yeni Zelanda’da Görmeniz Gereken 10 Yer

0
448

Yeni Zelanda, ziyaretçilere macera ve keşif için rakipsiz çeşitlilik sunan, fotojenik ve dost canlısı bir ülke. Muhteşem adalar, ormanları, dağları, kumsalları, buzulları, termal bölgeleri ve fiyortları çevreye duyarlı hükümetin koruması altında. Yeni Zelanda, geleneksel Maori kültüründen kozmopolit şehirlere, büyüleyici köylere ve el değmemiş ormanlık alanlara kadar geniş bir alanda modernlikle birleştiği bir yer. Ada ülkesi Yeni Zelanda’da da en gözde turistik yerler de dâhil olmak üzere herkes için bir şeyler var.

Yeni Zelanda’da Görülecek Yerler

1. Coromandel Yarımadası

Yeni-Zelandada-Gezilecek-Yerler

Bu kuzey-doğu yarımadası, beyaz ve altın kumlu plajlarının muhteşem manzaraları, mükemmel ormanları ve diğer doğal güzellikleri ile ünlü. Bölgeyi zengin bir altın madenciliği geçmişi olan küçük fakat göz alıcı bir şehir olan Thames ile keşfetmeye başlayın. Misafirlerin kumun altında kendi sıcak havuzlarını kazabileceği Hot Water Plajı’na uğramayı da unutmayın.

2. Sky Tower

Sky Tower, Yeni Zelanda’nın en büyük şehrinde bulunan bir gözlem ve telekomünikasyon kulesi. 328 metre yükseklikte, Güney Yarımkürede en uzun ayaklı yapı. Sky Tower, Auckland’ın siluetinde simgesel bir yapı özelliği taşıyor. Kulede, 80 km’ye kadar uzanan geniş bir manzarayı izlemek mümkün.

3. Napier Art Deco

Kuzey Adası’nın doğu kıyısındaki Hawke Körfezi’ndeki küçük bir şehir olan Napier, göz alıcı art deco mimarisi ile ünlü. Napier’in büyük kısmı 1931’deki bir depremle oluştu. Art Deco Weekend için her yıl Şubat ayında binlerce turist Napier’i ziyaret ediyor. Bu etkinlik klasik otomobiller, piknik ve Soapbox derbisi ile ülkenin en gözde aktiviteleri arasında.

4. Kaikoura

YeniZelanda-Gezilecek-Yerler

Güney Adası’ndaki bu küçük sahil kasabası, deniz severler için bir cennet. Sahilde kürklü fokları, yunusları, ispermeçet balinalarını ve albatrosları görebilir, daha sonra yemekte taze kerevit, midye, mavi morina ile kendinizi şımartabilirsiniz. Kara tutkunları, el değmemiş Kaikoura ormanı boyunca vahşi doğa yürüyüşü yapabilirler.

5. Franz Josef Buzulu

Güneybatıdaki Westland Milli Parkı’nda bulunan bu buzul, dünyanın en erişilebilir buzullarından biri. Ziyaretçiler masif buzulun eteklerine kadar yürüyebiliyor veya göz kamaştırıcı Buz Devri kalıntılarının üzerinden bir helikopterle turlayabiliyor. Burası Fox Glacier ile birlikte, South Westland’ın turistler için önemli merkezlerinden biri.

6. Wai-o-tapu

YeniZelandada-Gezilecek-Yerler

Wai-o-tapu hemen Rotorua’nın dışında, Kuzey Adası’nda, inanılmaz yer. Bu park, jeotermal aktivite ile dolu ve uzaya benzeyen volkanik manzaralarla yürüyüş imkanı sağlıyor. Wai-o-tapu’da öne çıkan olaylardan biri, her gün bir gösteri gibi havaya düzgün şekilde patlayan Lady Knox Gayzeri. Yakınlardaki jeotermal kaplıcalar, Wai-o-tapu’nun volkanik yürüyüş yollarında geçen bir günün ardından dinlenmek için mükemmel bir yer.

7. Tongariro Alpin Geçişi

Kuzey Adası’nın merkezinde bulunan Tongariro Ulusal Parkı, Tongariro Alpin geçişini ode kapsıyor. Bu geçiş, Tongariro Dağı’nı kaplayan ve Ngauruhoe Dağı’nın tabanından geçen bir günlük yürüyüş. Yüzüklerin Efendisi’nden sahnelerin çekilmiş olması nedeniyle, film meraklıları için tanıdık gelebilir. Blue ve Emerald Gölleri, yol boyunca dikkat çeken doğal oluşumlar ve her ikisi de yerli Maori halkları için tarihi önem taşıyor.

8. Adalar Koyu

Yeni-Zelanda-Gezilecek-Yerleri

Adalar Koyu, Yeni Zelanda’daki en popüler tatil yerlerinden biri. Pitoresk alan, 144 ada, çok sayıda el değmemiş koy ve harika kumsallardan oluşuyor. Bu güzel koy, balinalar, penguenler, yunuslar ve büyük kılıç balığı da dâhil olmak üzere deniz hayatının çeşitliliğine sahip.

9. Milford Sound

Milford Sound, Yeni Zelanda’daki en ünlü turistik yerlerden biri. Milford Sound, Fiordland Ulusal Parkı’nın en kuzey ve erişilebilir ucunda yer alırken, enfes zirveleri ve koyu mavi sularıyla dünyanın en şaşırtıcı sahil manzaralarını sunuyorr. Bölge sık sık sağanak yağış aldığı için suların şelaleye dönüşüp falezlerin altından akması ile Güney Adası’nın doğal güzelliklerini zenginleştiriyor.

10. Abel Tasman Doğal Parkı

Yeni-Zelanda-Gezilecek-Yerler

Ülkenin Güney Adasının kuzey ucunda yer alan bu engin milli park, özellikle tırmanma sporu ile ilgilenenlerin gözdesi. Bölge araçlara kapalı. Yalnızda tekne, yaya veya küçük uçakla girilebiliyor ancak yolculuk buna değer. Dağlık araziyi geçerken, mavi penguenler, wekalar, istiridye avcıları, tahtalı güvercinler ve diğer nadir kuşlar görülebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here