UNESCO Türkiye Miras Listesi

0
159

Türkiye, kültürel ve tarihi alanda sahip olduğu zengin eserlerle, dünyanın önde gelen ülkelerinden. UNESCO Dünya Miras Listesine giren onlarca yapı ve eser de bunun en büyük kanıtlarından biri olsa gerek. Eğer siz de zamana inat, evrensel değerini ve özgün dokusunu yitirmeyen bu büyüleyici eserleri ve yapıları görme hayali kuruyorsanız, listeden rotanızı belirlemeye başlayabilirsiniz. İşte, Türkiye’deki UNESCO Mirasları arasından öne çıkan birkaç yer.

Türkiye’de Görülmeye Değer 10 UNESCO Mirası

1. Nemrut Dağı, Adıyaman

Nemrut-Dagi

Kommagene kralı Antiochus Theos tarafından yapılan heykeller ve mezarın yanı sıra taş oymalarıyla ünlü olan Nemrut Dağı, dünyanın en etkileyici günbatımı manzaralarından birine de sahip. Adıyaman’da bulunan dağ, 1987’den beri UNESCO Dünya Miras Listesinde.

2. Efes Antik Kenti, İzmir

Efes-Antik-Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, Anadolu uygarlıklarının kültürel mirasını yansıtan en etkileyici yerlerden biri. 2015 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesinde olan Efes Antik Şehri, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

3. İstanbul’un Tarihi Alanları

Tarihi-Yarimada

UNESCO Listesindeki İstanbul’un Tarihi Alanları arasında; Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine alan Sultanahmet Kentsel Arkeolojik Sit Alanı, Süleymaniye Koruma Alanı, Zeyrek Koruma Alanı ve İstanbul Kara Surları Koruma Alanı bulunuyor.

4. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı

Diyarbakir-Kalesi

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı, 2015’ten bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde. Dicle Nehri’nin batısında konumlanan Diyarbakır surları, Milattan Önce üç binli yıllardan günümüze dek korunan orijinal yapısı, Hevsel Bahçeleri ise tarımsal üretime kattığı desteğin yanı sıra peyzajı ve kültürel değeriyle de oldukça önemli.

5. Bergama, İzmir

Bergama-Akropolu

Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı olarak 2014 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine kabul edilen Bergama, dünyanın 999. mirası oldu. Antik metinlerde Pergamon ya da Pergamonos ismiyle de anılan bu bölge, İzmir’e gelen ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken bir tarihi alan.

6. Kapadokya ve Göreme Milli Parkı, Nevşehir

Kapadokya-Goreme

Oluşum hikayesi günümüzden milyonlarca yıl önceye uzanan Kapadokya, Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’dan püsküren lavlarının oluşturduğu tabakanın yağmur ve rüzgar erozyonuna uğramasıyla meydana geldi. Günümüzde balon turları, trekking gibi etkinlikler için oldukça cezbedici hale gelen bu bölge, 1985 yılında UNESCO Listesine girdi.

7. Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı, Denizli

Pamukkale-Denizli

Uzun yıllar kirlilik nedeniyle bir bölümü ziyarete kapalı kalan, günümüzde ise eski görünümüne kavuşan bembeyaz travertenleriyle büyüleyen Pamukkale ve M.Ö. 190 yılında II. Eumenes tarafından kurulan Hierapolis şehrine ev sahipliği yapan Hierapolis Milli Parkı, 1988 yılından bu yana UNESCO Listesinde.

8. Neolitik Dönem Çatalhöyük Kalıntıları, Konya

Catalhoyuk-Konya

Dünyanın en eski yerleşimlerinden olan Çatalhöyük, Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ dönemlerinde itibaren yaklaşık iki bin yıl boyunca yaşamın devam ettiği bir bölge. 2012 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen Neolitik Dönem Çatalhöyük Kalıntıları, Konya’da bulunuyor.

9. Selimiye Camii ve Külliyesi, Edirne

Selimiye-Cami-Edirne

Eserleriyle mimari bir deha olarak kabul edilen Mimar Sinan tarafından yapılan Selimiye Camii ve Külliyesi, Osmanlı mimarisinin en görkemli ve önemli yapılarından. Osmanlı padişahı II. Selim tarafından inşa ettirilen Selimiye Camii ve Külliyesi, Edirne’de yer alıyor.

10. Ani Ören Yeri, Kars

Ani-Oren-Yeri

Doğu Ekspresiyle yapılan tren yolculuklarının giderek daha popüler hale gelmesi, Kras şehrine yapılan turistik ziyaretlerin sayısını oldukça yükseltti. Geçmişi Milattan Önce 5000’li yıllara dek uzanan ve 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine kabul edilen Kars Ani Ören Yeri de bu ziyaretlerin öncelikli duraklarından biri haline geldi.

11. Afrodisias Arkeolojik Alanı, Aydın

Afrodisias

Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunan Afrodisias Arkeolojik Alanı, 2017 yılında yapılan toplantıyla Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilen son kültürel mirası konumunda. Yunan-Roma dönemi mimarisini ve şehir yaşamını yansıtan bu alan, bölgenin en değerli tarihi yerleşimlerinden.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here