Türkiye’de Ünlü Yiyecekleriyle Bilinen 5 Yer

1
3144

Fazla kilolarınız gözünüzde büyüyor ve her pazartesi yeni bir diyete mi başlıyorsunuz? Öyleyse bu liste sizin için oldukça riskli zira sayfayı kaydırıp, birbirinden leziz yiyecekleri gördüğünüzde diyetinize küçük bir mola vermek zorunda kalabilirsiniz. ‘Can boğazdan gelir sen benim ne yediğime karışma’ diyorsanız da Türkiye’nin ünlü yiyecekleri arasından dilediğiniz birini seçip, midenizde bayram havası estirebilirsiniz. Ayrıca bu yiyecekleri denemek için karnınızın acıkmasını beklemeseniz iyi edersiniz çünkü aç karnına yolculuk yapmak hiç de keyifli değil. İşte Türkiye‘de tadabileceğiniz yiyeceklerden bazıları.

Türkiye’de Ünlü Yiyecekleriyle Bilinen 5 Yer

1. Mantı, Kayseri

Kayseri-Mantisi

Eğer hala Kayseri’ye gitmediyseniz ben mantı yedim demeyin çünkü Kayserili kadınlar bu işi herkesten daha iyi biliyor. Denediğinize pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz. Bir kaşığa 40 tane sığacak kadar küçük hazırlanan ve üzerine dökülen bol sarımsaklı yoğurt ve pul biberli sosla servis edilen mantı, Kayseri mutfağının en ünlü yemeklerinden.

2. Katmer, Gaziantep

Gaziantep-Katmer

Sabah kahvaltısında ekmeğin üzerinde bal kaymak sürüp ağzınızı tatlandırabilirsiniz ama bunun katmerle aynı tadı vermeyeceğine emin olabilirsiniz. Bunu anlamak için Gaziantep’te sabah erken saatlerde katmercilerin önünde bekleyen kalabalığın arasına karışıp, bol kaymak ve Antep fıstığıyla hazırlanan katmeri tatmayı unutmayın.

3. Künefe, Hatay

Hatay-Kunefe

Son zamanlarda başınızı nereye çevirseniz, yeni bir künefe dükkânı açıldığını görüyor olabilirsiniz. Bu sizi künefeden soğutmasın çünkü bu nefis tatlıyı bir kere tadan bir daha vazgeçemiyor. Her ne kadar klasik künefenin yerini bol kaymaklı ya da muzlu gibi çeşitler almaya başlasa da, Hatay’a gittiğinizde klasikten şaşmayın ve sıcak servis edilen bu harika tatlının tadına bakın.

4. Boyoz, İzmir

Izmir-Boyozu

Eğer İzmir’de yaşıyorsanız sabah kahvaltılarında haşlanmış yumurta ve boyoz olmadan karnınızın doymayacağını bilirsiniz ama yolu İzmir’den geçmeyenler bu yağlı hamurişinin neden bu kadar çok sevildiğini asla bilemeyecek. Bu arada gerçek boyoz, börek gibi ıspanaklı ya da peynirli olmaz. O nedenle tercihinizi sade boyozlardan yana yapmalısınız.

5. Simit, Ankara

Turkiyenin-Unlu-Yiyecekleri

‘Her köşe başında bir simitçi var, neden Ankara’ya kadar gideyim’ diye düşünmeyin. Zira Ankara simidinin tadını öyle her yerde bulamazsınız. Isırdığınız anda ağzınızda dağılan bu enfes lezzeti yerken dişlerinizin arasına karışan susam tanelerine takılmayın. ‘Bizim oralarda simide gevrek derler’ diye sızlanan İzmirliler, merak etmeyin Ankara simidi size gevreğin yerini aratmayacak.

Nefis yiyecekler tatmak için Türkiye’nin dört bir yanını dolaşmaktan kaçmayan biriyseniz, sabah kahvaltıları, öğlen ve akşam yemekleri için şahane tatlar bulabileceğiniz bu şehirleri ziyaret ederek, bu listeden çok daha fazlasını keşfetme şansı bulabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here