Türkiye’nin En İyi Trekking Rotaları

5
3174

Ülkemizin her bir yanı dört mevsim birbirinden güzel manzaralara sahip. Ormanların, dağlar ve vadilerin birer renk paletine döndüğü bahar dönemi sırtçantasını alıp tam da yola düşme zamanı.

Yoğun hayat temposundan biraz olsun uzaklaşmak ve doğada nefes almak isteyenler için pek çok alternatif rota var. Ucuz bilet yakaladığınızda şehrin kalabalığından uzaklaşın, doğanın güzelliklerinin farkına varın, kuş sesleri ve cıvıl cıvıl renkleri ile doğayla bütünleşin. keyfini çıkarın. Nereye gideceğinizi bilmiyorsanız Türkiye’nin en iyi trekking rotaları listemize göz atın.

Türkiye’nin En İyi Trekking Rotaları

19

Yedigöller

Bolu’nun en gözde trekking noktası olan Yedigöller, her mevsim ayrı güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Özellikle sonbahar aylarında ortaya çıkardığı muhteşem fotoğraf kareleriyle ünlü olan bölge, keyifli parkurlara sahip. Göllerin etrafından dağlara doğru uzayan patikalarla, birbirinden farklı rotalarda yürümek mümkün.

18

Ballıkayalar

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar, antrenmanı olmayanlar için pek de kolay bir parkur değil. Bütün bir parkurun kayalardan oluştuğu bu bölgede kimi zaman yan geçişler de yapılabiliyor. Başta ve sonda olmak üzere 2 şelaleye sahip vadi, yürüyüşe ayrı bir keyif de katıyor. Ayrıca vadi girişinde bulunan kaya duvarları, tırmanışa meraklılar için oldukça güzel bir eğitim alanı olarak kullanılıyor.

17

Su Düşen Şelalesi

Yalova’nın Üvezpınar Köyü’nde bulunan Su Düşen Şelalesi, doğa severlerin gözde trekking noktalarından. Oldukça rahat bir parkur olan yer, yaz aylarında yerli ve yabancı gezginlerle doluyor. Yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşle ulaşılan şelalelerin manzarası fotoğraf çekmeyi sevenlerin keyifle ayrılmasını sağlıyor. Çok çeşitli bir faunaya sahip ormanda, piknik alanları da bulunuluyor.

16

Terkos Gölü

İstanbul’a 40 km mesafede bulunan Terkos Gölü, Kemerburgaz sınırları içinde yer alıyor. 2 önemli parkura sahip olan bölgede Ormanlı Köyü’nden başlayan yol için Orman Müdürlüğü’nden izin almak gerekiyor. Köyden Karadeniz’e doğru uzanan yol, deniz ve ormanın muhteşem birleşmesiyle tercih ediliyor. Diğer parkur ise Balaban Köyü’nden başlayarak devam ediyor. Burası pek çok farklı patikadan oluşuyor. Bahar aylarında rengarenk çiçeklerle kaplanan bu patikaları yürümek oldukça rahat.

15

Uçmakdere

Uçmakdere, Tekirdağ sahil yolunda bulunuyor. Yolu biraz bozuk olan yerdeki jeolojik oluşumlar oldukça değişik. Geçmişte oldukça önemli bir şarap üretim alanı olan köy, eski hareketliliğini kaybetmiş durumda. Yine de hala şarap üretiminin devam ettiğini söylemek gerekiyor. Otantik görüntüsünü kaybetmeyen köyden tepelere doğru çok sayıda patika bulunuyor. Bu yerlerde oldukça keyifli ve farklı zorluklarda yürüyüşler yapılabiliyor. Ayrıca meraklılarına, hava şartları uygun olduğu takdirde yamaç paraşütü yapma imkanı da sunuluyor.

14

İnceğiz Köyü

Çatalca’ya 4 km mesafede bulunan İnceğiz Köyü, ilerisinde bulunan kayalıklara oyulmuş mağaralarla tanınıyor. Buranın bir diğer özelliği ise, Kemal Sunal’ın filmlerindeki mağara sahnelerinin pek çoğunun burada çekilmiş olması. Bu nedenle halk, bu yerlere Kemal Sunal Mağaraları da diyor. Genelde birkaç katlı olan bu yerler, geçmişte konut veya tapınak olarak kullanılmasıyla biliniyor. Yürümesi çok kolay ve keyifli olan parkurda, mağaraların altından geçen yolu yürüyüp daire çizerek başlanılan noktaya geri dönülmesiyle de her yaştan doğa severe hitap ediyor.

13

Dupnisa Mağarası

Kırklareli’nde bulunan Dupnisa Mağarası, İğneada’ya olan yakınlığıyla biliniyor. Turizme açık olmadığı dönemlerde yarasaların önemli yaşam alanlarından biri olan yer, daha sonra yapılan ışıklandırmalarla birlikte yaşam alanı olmaktan çıkıyor. Alt ve üst mağara olarak ayrılan alanda, alt mağara oldukça uzun. Her iki kısımda da görülecek çok sayıda sarkıt ve dikitler bulunuyor. Ancak mağaraya giden yolu kesen bir derenin bulunduğunu da hatırlatalım. Mevsime göre su seviyesi değişen bu dereyi araçla geçmek zor olduğu için, burada inip yürümekte fayda var.

12

Rumeli Fener Demirciköy

Rumeli Feneri’nden itibaren yürümeye başlanabilen parkur oldukça kolay ve bir o kadar da keyifli bir alan. Karadeniz ve ormanın birleşimiyle muhteşem bir görselliğe sahip parkur, birçok patikaya sahip. Aracı olanların yolun sonundaki tesislere kadar gidebileceği bölgede, denizin sürekli sağ tarafta kalması önemli. Ana yollara giden dik yollar yerine sağa giden yollar tercih edildiğinde Demirciköy’e bağlı enfes bir plaja ulaşmak mümkün.

11

Macahel

Artvin’den Gürcistan boyunca uzanan Macahel rotası, yeşilin yüzlerce tonunun görülebildiği, doğayla baş başa bir parkur. Gorgit Şelalesi, Beyazsu Yaylası, Yıldız Gölü, Maral Şelalesi Macahel Parkuru boyunca rastlanılan yerlerden. Karadeniz’in yemyeşil yaylalarından derin vadilere uzun bir yürüyüş için Macahel keşfedilmeye değer.

10

Yuvacık

Kocaeli ilinin Yuvacık Köyü’nde pek çok farklı yürüyüş rotası bulunuyor. Orman içinde, tepelerde ya da dere içinden geçen bu çok sayıda farklı parkur, oldukça keyifli. Ancak dere içinden giden parkurlarda ıslanmayı göze alarak ona göre kıyafet ve ayakkabı tercih etmek gerekiyor. Burada bulunan Aytepe, Menekşe Yaylası ve Serindere, en bilinen rotalardan yalnızca birkaçı.

9

Maşukiye Keltepe

Sapanca’da bulunan Maşukiye, oldukça keyifli bir yürüyüş alanı. İstanbul’a yakınlığıyla çok tercih edilen bu bölge, pek çok farklı rotaya da ulaşımı sağlamasıyla biliniyor. Kartepe, Kuzuyayla ve Sapanca Gölü’ne rahatlıkla gidilebilen bu yolda, kamp kurmak da mümkün. Yolların da düzelmesiyle birlikte rahat ve eğlenceli bir yürüyüş yapılabiliyor.

8

Erfelek Şelaleleri

Sinop’un Erfelek ilçesinden 15 km mesafede bulunan şelaleler, yakın zamana kadar pek bilinmiyordu. Yaklaşık 4-5 yıl önce keşfedilen bölge, şimdilerde günübirlik yürüyüşler için tercih edilen noktalar arasında bulunuyor. Toplamda 30 kadar şelaleye sahip alan, özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimindeki renkleriyle görülmeye değiyor.

7

Kaz Dağları, tertemiz havası, yeşil bitki örtüsü, şelaleleri ve yaylaları ile son yıllarda giderek artan bir ziyaretçi trafiğine sahip. Kazdağları Milli Parkı ismiyle koruma altına alınan bölgede ister birkaç saat ister birkaç günlük rotaları keşfedebilirsiniz. Manastır Çayı, Sütüven Şelalesi, Tozlu Yaylası, Ayı Deresi, Sarıkız Tepesi ilk akla gelen yürüyüş

6

Kaçkarlar

Yeşilin binlerce tonuna tanıklık edilebilen Kaçkarlar, Türkiye’nin en heyecan verici trekking rotalarından biri. Ambarlı Yaylası, Çat Vadisi, Verçenik Yayları, Kapalı Göller, Elevit Yaylası, Trovit Yaylası, Pokut Yaylası, Palovit Şelalesi gibi noktalarda Kaçkarlar’ın tadına varmak mümkün. Su kaynakları, yemyeşil ormanlar ve doğal yaşama tanıklık edilen Kaçkarlar herkesin en az bir kez görmesi gereken bir destinasyon.

5

Sülüklügöl

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bulunan ve heyelan sonucu oluşan Sülüklügöl, rahat yürüyüş rotalarından bir tanesi. Gölün içinde kalan büyük ağaçların görseli ve yol üzerindeki alabalık çiftliği burayı daha da ilgi çekici bir hale getiriyor. Göl kenarında rahat ve keyifli bir yürüyüş yapılabildiği gibi etrafta bulunan farklı parkurlar da denenebiliyor. Ayrıca burada kamp kurmak da mümkün.

4

Yenice Ormanları

Karabük’te sınırları içerisinde bulunan Yenice Ormanları, bahar aylarında çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. İçinde barındırdığı pek çok endemik bitki türü nedeniyle burası, özellikle doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmez trekking noktalarından biri. Orman içerisine kamp kurma fırsatı bulunan yer, aynı zamanda birçok farklı yürüyüş yoluna da sahip.

3

Trans Bolkar

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren Trans Bolkar geçişi, Niğde’nin Ulukışla ilçesinden Mersin’e kadar uzanan geniş bir rota. Tamamı en az 3 günlük bir program dahilinde yürünmesi önerilen rotada Çamlıyayla, Sinap Kalesi, Papazın Bahçesi, Tanzıt Yaylası, Darboğaz, Meydan Yaylası bulunuyor. Temiz hava ve el değmemiş yerleri deneyimlemek için Trans Bolkar ziyaret edilmeli.

2

Karia Yolu

Likya Yolu’ndan esinlenilerek hayata geçirilen Karia Yolu, Karya Yolu olarak da biliniyor. Büyük Menderes Nehri ile Dalaman Çayı arasındaki bölgeyi kapsayan Karia Yolu, Türkiye’nin en uzun trekking parkuru olarak biliniyor. Tam 820 km uzunluğundaki yol üzerinde zeytinlikler, antik kentler, nefis koylar, minik köyler yer alıyor. Parkurun tamamı uluslararası standartta işaretlenmiş durumda.

1

Likya Yolu

Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu, Türkiye’nin en güzel  manzaralarına tanıklık eden Türkiye’nin en güzel trekking rotası. Dünyanın en iyi 10 trekking parkuru arasında bulunan Likya Yolu, aynı zamanda Akdeniz sahillerinin tadını çıkarmak için de ideal. Gelidonya Feneri, Faralya Köyü, Sidyma Antik Kenti, Pınara Ören Yeri, Xanthos Antik Kenti Likya Yolu üzerindeki duraklardan. Doğayla bütünleşen tarihi bir trekking deneyimi için Likya Yolu iyi bir seçenek.

5 YORUMLAR

  1. Yuvacık, Maşukiye ve Kaz Dağlarını dolaştım ama diğerleri hala gezilecek yerler listemde beklemeye devam ediyor. Yakınlarda Uçmakdere’yi göreceğim sanırım. Yollarının namını çok duydum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here