Doha’nın Güzel Çarşısı: Souq Waqif

0
527

Yüzyıllardır Doha’da ticaret yapılan en önemli merkezlerden biri Souq Waqif. Hem alışveriş yapabileceğiniz hem yerel kültürü deneyimleyebileceğiniz bu yer Doha’nın kalbi Al Souq Bölgesi’nde bulunuyor. ‘Vakıf Çarşısı’ anlamına gelen Souq Waqif’in günümüze ulaşan hali yaklaşık 10 yıldan beri hizmet veriyor.

Katar mimarisinin izlerini taşıyan ve Arap kültürünü yansıtan Souq Waqif, kumaştan parfüme, hediyelik eşyadan mücevharata kadar çeşitli dükkanları ve birbirinden güzel restoranlarıyla Doha’nın en turistik yerlerinden biri.

Souq Waqif

Souq Waqif, Doha

  1. yüzyılda Arap ve Suriye Çölleri’nde yaşayan bedevilerin ticaret yaptığı bir alan olan Souq Wakif, yüzyıllardır önemli bir ticari merkez. Eskiden Doha’nın tam körfez kıyısında bulunan çarşı günümüzde daha iç kısımda yer alıyor. 2006 yılında bir dizi restorasyon çalışmasından geçen çarşının bugünkü hali yaklaşık 10 yıldan beri hizmet veriyor.

Katar mimarisinin izlerini yansıtan bu güzel çarşı, birbirine açılan dar sokaklarıyla ilk bakıldığında bir labirenti andırıyor. Küçük dükkanları, yerel kültürü yansıtan otelleri, dünya çapında mutfaklarıyla dikkat çeken Souq Wakif, Doha’nın kalbinin attığı en önemli yerlerden biri olarak biliniyor.

Baharatlardan mevsimlik lezzetlere, parfümlerden mücevherlere, giysilerden el işlerine kadar Orta Doğu’ya özgü pek çok yerel şeyi bulabileceğiniz çarşıda aynı zamanda evcil hayvan alabileceğiniz çok sayıda dükkan da mevcut. Ayrıca çarşıda Arap kültürü için önemli olan şahin ve atmaca dükkanları da görülebiliyor.

Souq Waqif

Bunun yanında çarşı müzik, sanat ve kültürel gösterilere de ev sahipliği yapıyor. Çarşının içinde bulunan Al Rayyan Tiyatrosu’nda tiyatrolar izlenebilirken, Souq Waqif Sanat Merkezi’nde güncel sergiler gezilebiliyor. Çarşıda ayrıca halka açık bir kütüphane ile Bilgi ve Turizm Ofisi de bulunuyor.

Souq Waqif’ten neler alınır

Doha’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olan Souq Waqif’tan çeşitli hediyelik eşyalar, rengarenk baharatlar, lezzetli hurma çeşitleri, egzotik tütsüler, geleneksel kumaşlar, mis kokulu parfümler, pahalı mücevherler ile diğer yerel ürünlerden satın alabilirsiniz.

Souq Waqif, Katar

Souq Waqif nerede

Katar’da yerel kültürü deneyimlemek için en güzel noktalardan biri olan Souq Waqif, Doha’nın Al Souq Bölgesi’nde yer alıyor. Souq Waqif metro durağına yaklaşık 9 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan çarşı, İslam Eserleri Müzesi’ne 1,5 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.

Doha’nın en popüler turistik merkezi Souq Waqif’te gezerken yerel ürünlerden almayı, muhteşem restoranlarda yemek yemeyi ve otantik kültürü deneyimlemeyi sakın unutmayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here