Prag Gezilecek Noktalar

0
49

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag, bin 100 yıllık tarihi geçmişi ile Avrupa‘nın en eski yerleşim yerlerinden. Bin Kuleler Şehri olarak da anılan Prag’ın şehir manzarasında kilise kuleleri ve çatılarının hakim olduğu görsellik bu ismi almasına neden olmuş.

Avrupa’nın en iyi korunmuş tarihi merkezlerinden birine sahip olan, eski evler ve tarihi binalara ev sahipliği yapan Prag, göz alıcı meydanlara açılan dar sokakları ile keşfedilmeyi bekliyor. Meşhur Karl Köprüsü’nün altından akan Vlatava Nehri, eski sinagogları ile göz alıcı Yahudi Meydanı ve birçok tarihi kilise mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

 Prag Gezilecek Noktalar

1. Dans Eden Ev

Prag-Gezilecek-Noktalar-Dans-Eden-Ev

Dans Eden Ev 1992 ve 1996 yılları arasında Frank Gehry tarafından inşa edildi ve Prag’ın en farklı ve modern binası haline geldi. İki kulenin birleşmesinden meydana gelen bina, eşsiz şekli ile iki adet dans eden figürü andırmakta. Kulelerden birisinin etek giyen bir kadına benzemesi, görsel etkiyi daha da artırıyor. Yapı, Prag’ı ziyaret eden gezginlerin en önemli fotoğraf noktalarından.

2. Belediye Binası

Prag-Gezilecek-Noktalar-Prag-City-Hall

Prag Belediye Binası (Obecní dům), şehirdeki yeni sanat örneklerinin en iyilerinden. 1912’de inşa edilen şahane belediye binası aynı zamanda Prag’ın en büyük ve önemli konser salonlarından biri olan Smetana Hall’a ev sahipliği yapıyor. Bir konsere katılarak ya da daha basiti restoran veya kafede vakit geçirerek bu muhteşem mekânın keyfini çıkartabilirsiniz.

3. Karl Köprüsü

Prag-Gezilecek-Noktalar-KArl-Koprusu

Avrupa’nın en eski köprülerinden birisi görkemli Karl Köprüsü (Karlův Most) tam 520 metre uzunluğunda ve birbirinden farklı 32 ilginç bölüme sahip. 1357’de inşa edilen köprü, uzun yıllar boyunca batıl inançlara konu oldu. Yapıya ekstra güç kazandırdığına inanılan bir dizi numara (135797531) nedeniyle 9 Temmuz’da saat tam olarak 5.31’de inşaatçılar son taşı eklediler. Köprü birçok eski heykeli ile de ünlü. Bu heykellerin en önemlileri içerisinde Kutsal Roma İmparatoru 4. Karl, ülkenin en saygın azizlerinden John of Nepomuk bulunuyor.

4. Old Town Meydanı ve Astronomik Saat

Prag-Gezilecek-Noktalar-Old-Town

Muhteşem Old Town Meydanı’nı, Prag’ın tarihi merkezinde, eski şehrin göbeğinde bulabilirsiniz ve burası şehri keşfetmeye başlamak için en güzel noktalardan bir tanesi. Burada Tyn Kilisesi ve Clementinum’un yanı sıra Yahudi dönemine, Josefov’a kadar uzanan, tarihi 11. yüzyıl’a dayanan diğer muhteşem mimarili kiliseleri kuzeye doğru yapılacak kısa bir yürüyüş ile görebilirsiniz. Görülecek diğer bir yer ise 15. yüzyılın başlarının harika eseri Astonomi Saat.

5. Prag Kalesi

Prag-Gezilecek-Noktalar-Prag-Kalesi

Prag Hradčany bölgesinde, bohem kralların evi olan Prag Kalesi bugün resmi olarak Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın evi olarak kullanılıyor ve aynı zamanda şehrin en çok ziyaret edilen turistik alanı. 1970’lerde inşa edilen surlu bir kale olan yapı, yıllar boyunca dramatik bir değişim gösterdi ve geçtiğimiz bin yılın önde gelen mimari stillerine ev sahipliği yapar hale geldi. Kale duvarları arasında Prag’ın en gözde turistik alanları St. Vitus Katedrali, Aziz George Bazilikası, Powder Kulesi, Eski Kraliyet Sarayı, ve Golden Lane bulunuyor.

6. St. Vitus Katedrali

Prag-Gezilecek-Noktalar-St-Vitus

Prag Kalesi’nin eteklerinde, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ve önemli kilisesi Roman Katolik St. Vitus Katedrali (Katedrala St. Vita) bulunuyor. Katedral, Prag Başpiskoposluk makamına ve aynı zamanda sayısız aziz ve 3 Bohem kralın mezarlarına ev sahipliği yapıyor. 925 yılında inşa edilen Romanesk Rotunda alanında bulunan katedralin yapımı 1344 yılında başladı ve 525 yıldan fazla sürdü. Prag’ın muhteşem manzarasını başka bir açıdan görmek için katedralin 97 metrelik ana kulesine tırmanmayı unutmayın.

7. Tin Kilisesi

Prag-Gezilecek-Noktalar-Tyn

Prag’ın en dikkat çeken binalarından birisi olan Tin Kilisesi, daha kısa 4 kule ile desteklenen, 80 metre yüksekliğindeki ikiz kulelerden oluşuyor. 15. yüzyılda tamamlanmış olmasına rağmen kilise zaman içerisinde değiştirilmeye devam etti. Halen içerideki restorasyon çalışmaları devam etse de görülmeye değer bir çok şey var.

8. Ulusal Galeri

Prag-Gezilecek-Noktalar-Ulusal-Galeri

Şehrin en önemli mimari eserlerinin ortasında bulunan Ulusal Galeri (Národní galerie v Praze) Avrupa’nın en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonun büyük bir kısmını oluşturan 19. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar sanat eserleri, 1925’te inşa edilen görece modern sayılabilecek bir yapı olan Veletrzní Sarayı’nda (Veletrzní Palác) yer alıyor.

9. Prag Hayvanat Bahçesi

Prag-Gezilecek-Noktalar-Prag-Zoo

1931’de açılan muhteşem Prag Hayvanat Bahçesi şehirde görülmesi gereken yerlerin başlarında gelmesinden öte ününü dünyanın en iyi 10 hayvan parkı arasından olmasından alıyor. 57 hektarlık arazi özellikle çocukla seyahat edenler için eğlenceli bir gezinti imkanı sağlıyor. Bazıları nesli tükenmekte olan 700 farklı türde toplam 4 bin 800’den fazla hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi tehlike altındaki yerel Przewalski atlarını da korumasıyla biliniyor.

10. Yahudi Meydanı (Josefov)

Prag-Gezilecek-Noktalar-Yozejof

Prag Yahudi Meydanı, ilk olarak Kale Mahallesi’nde iken 1200’lerde o dönemin varoşu sayılan Josefov’a kadar uzandı. 1800’lerde Art Nouveau tarzı apartmanlar yapmak için büyük bölümü yıkılınca, yaşadığı dönüşümle şehrin en ilgi çeken ve en önemli alanlarından birisi haline geldi. Bugün, Josefov Yahudi Müzesi’ni (Židovské muzeum v Praze) içine alan hoş bir alan haline geldi. Yahudi Mahallesi’nin en önemli çekim merkezleri Maisel Sinagogu, İspanyol Sinagogu, Pinkas Sinagogu, Eski Yahudi Mezarlığı, Ceremonial Hall ve Klaus Sinagogu’ndan oluşuyor.

11. Strahov Manastırı ve Kütüphanesi

Prag-Gezilecek-Noktalar-Strahov

Strahov Manastırı ve Kütüphanesi (Strahovsky kláster), 12. yüzyıla uzanan tarihi ile Prag’ın en eski ikinci manastırı. Girişi ve kiliseleri yeterince heybetli olmasına rağmen, en önemli iki binası olağanüstü iç dekorasyonu ile Barok kütüphaneleri. Kütüphaneler meşhur 9. yüzyıl Strahov Gospel yazmaları gibi oldukça eski ve az bulunan elyazmalarını içinde bulunduruyor. Avluda dini sanat koleksiyonu ve bilgi hazinesi bulunduğunu da not düşelim.

12. Petrín Gözlem Kulesi

Prag-Gezilecek-Noktalar-Petrin

Üzerinde yer aldığı tepenin adını alan, 63 metre yüksekliğindeki Prag’ın panoramik manzarasını sunan Petrín Gözlem Kulesi (Petřínská rozhledna), Eyfel Kulesi’nin küçük bir kopyası. Eyfel Kulesi’nin beşte biri boyutlarında olmasına rağmen kulenin tepe üzerinde yer alması nedeniyle olduğundan daha yüksek gözüküyor. 1891’de bir sergi için kullanılan raylardan inşa edilen kule, daha sonra 1930’larda Petrin Tepesi’ne taşındı ve şehrin en önemli turistik merkezlerinden birisi haline geldi. Günümüzde ziyaretçiler kulenin altına 30 dakikalık yokuş yukarı bir yürüyüşle ya da kulenin tepesine çıkan 299 basamağı tırmanmadan önce finüküler treni tercih ederek ulaşabiliyor. Kulede asansör ve bir de kafe bulunuyor.

13. Lennon Duvarı

Prag-Gezilecek-Noktalar-Lennon

Belki de Doğu Avrupa’nın en az ilgi çeken mekânlarından birisi olan Lennon Duvarı Beatles üyesi ve barış elçisi John Lennon’a atfedilen bir yer. 1980’de şarkıcının öldürülmesi ile birlikte Karl Köprüsü’nün yakınındaki bu duvar beklenmedik bir şekilde Lennon hayranlarının acılarını aktardığı, resimler çizdiği ve sanatçıya mal edilen sloganların yazıldığı bir pano haline geldi. Komünist rejim altındaki Çekoslovakya polisinin grafitileri sildirme uğraşına rağmen, anıt duvar John Lennon’a ait şarkı sözlerini koruyor ve şehir halkı için barışı ve umudu simgelemeye devam ediyor.

14. Olšany Mezarlığı

Prag-Gezilecek-Noktalar-Olseny

Olšany Mezarlığı, Prag’ın birçok kurbanını barındırabilmesi için 1680’de kuruldu ve yüzyıllar boyunca kentin ana mezarı olarak hizmet vererek sayısız hastalık ve savaş kurbanının son dinlenme yeri haline geldi. Bölümlere ayrılmış olan mezarlık, yazar Franz Kafka’nın mezarını içeren Yahudi Mezarlığı ve daha yakın tarihte 1968’de Sovyet istilasına karşı protesto gösterisinde kendisini ateşe vermiş Çek Jan Palach’ın son istihbarat yeri olan Hıristiyan Mezarlığı’ndan oluşuyor.

15. St. Nicholas Kilisesi

Prag-Gezilecek-Noktalar-St-Nicholas

Sanat eserlerine konu olacak kadar güzel Little Quarter Square’de yer alan St. Nicholas Kilisesi (Malá Strana) Prag’ın en yeni kiliselerinden biri. Kilise, 18. yüzyılda Cizvitler tarafından inşa edilen, yüksek Barok mimarinin en güzel eserlerinden bir tanesi, 19. yüzyıl avizesi, Çek ressam Karel Skreta tarafından Barok tarzı süslenen kubbe ile içerisi de dikkat çekiyor. Kilise tepesinden kilisenin büyük kubbesi ve eski şehrin gözüktüğü şahane bir manzaraya sahip ve aynı zamanda ziyaretçilerin çıkmasına izin verilen çan kulesi ile de birbirini tamamlıyor.

16. Wenceslas Meydanı

Prag-Gezilecek-Noktalar-Wenceslas-Meydani

Prag’ın yeni şehir merkezinin (Nové Město) en dikkat çeken noktası muhteşem Wenceslas Meydanı (Václavské náměstí), ulusal müzeye ve sayısız mimari hazineye ev sahipliği yapıyor. Bohemia’nın koruyucu azizinden ismini alan ve burada heykelinin yer aldığı Wenceslas Meydanı, 4. Karl’ın hüküm sürdüğü 14. yüzyılda at pazarı olarak inşa edilen ve o zamandan bu zamana kadar şehrin önemli kamusal alanlarından birisi haline geldi. Meydan günümüzde protestolar ve gösteriler için de kullanılıyor.

17. Ulusal Müze

Prag-Gezilecek-Noktalar-Ulusal-Muze

Prag’daki Ulusal Müze (Národní Muzeum) sayısız önemli koleksiyon içeren, tam kelimesiyle mineraloji, hayvanbilim, antropoloji, arkeoloji, sanat ve müziğe dair milyonlarca parça içeren geniş bir alana yayılan muhteşem bir durak. Müzede tek başına entomoloji alanında beş milyondan fazla örnek bulunuyor. Çek Cumhuriyeti’ndeki en eski müze unvanını taşıyan Ulusal Müze, 1800’lerin başında kuruldu, günümüzdeki yerine ise 1891’de taşındı.

18. Ulusal Tiyatro

Prag-Gezilecek-Noktalar-Ulusal-Tiyatro

Vlatava Nehri’nin kenarına konmuş gibi gözüken Prag Ulusal Tiyatrosu performans sanatlarını sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Ülkenin en iyi opera, bale ve drama gösterilerine ev sahipliği yapan tiyatro binası, 1881’de Çek ulusal kimliğinin sembolü olarak ve Çek dilinin ve kültürünün gelişmesi için kuruldu. Değişik olaylarla dolu tarihinde bina bir dönem yandı, komünistler tarafından kapatıldı, büyük kapsamlı restorasyonlardan geçti ve şimdi şehrin kültür merkezi olarak ayakta duruyor.

19. Vyšehrad Kalesi

Prag-Gezilecek-Noktalar-Visegrad-Kalesi

Peri masallarından fırlamış gibi gözüken Vyšehrad Kalesi, Vlatava Nehri’nin üzerinden Prag’a bakıyor. Varlığı 10. yüzyıldan itibaren bilinen mekân, birçok efsane ve hikâyede yer alıyor. Zamanda yolculuğa çıkaran tarihi kalıntılar arasında kale, şehrin muhteşem manzarası eşliğinde yürüyüş veya piknik için harika bir yer.

20. Clementinum ve Milli Kütüphane

Prag-Gezilecek-Noktalar-Klementinum

Clementinum, Avrupa’nın en geniş tarihi bina koleksiyonlarından birisi ve Çek Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor. Bu güzel barok binalar Cizvit Koleji’nin bir parçası iken ilerleyen zamanlarda Cizvit kitap koleksiyonu ve Karolinum koleksiyonunun evi haline geldi. Unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyenler için Klementinum’un caz ve klasik müzik konserleri için de kullanıldığı belirtmekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here