Paris’te Görmeniz Gereken 7 Yer

1
1429

Paris, dünyanın en meşhur yerlerinden biri. Paris, ile-de-France bölgesi Fransa’nın başkent bölgesidir ve Seine Nehri’nin yanında bulunur. Paris’de ki anıt ve yapılar dünyanın her yerinde sanatsal ve kültürel hayatı temsil etmesiyle bilinir.

Dünya tarihinin en önemli şehirlerinden biri olmakla beraber moda ve lüks yaşamın da başkenti. Aynı zamanda Işıklı Şehir (Ville de Lumiere) olarak da biliniyor. Ölmeden önce görmeniz gereken şehirlerden biri olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Otobüsle Avrupa Turu gezilerinin en önemli rotalarından birisi güzel bir şehir burası.

1. Seine Nehri

Otobüsle Paris

Fransa’nın başkenti Paris dünyanın en çok turist çeken ilk 3 kenti arasında yer alıyor. Paris’in en çok ziyaret edilen yerlerinin başında Seine Nehri üzerindeki Arceveche köprüsünün Quartier Latin ayağının üzerindeki mütevazı demir korkuluklar da turistlerin gözde yerleri arasına girmeyi başarmış bir yer. Burayı farklı kılan korkuluklar üzerinde aşıklar tarafından asılan kilitler. Aşıkların kilit asıp anahtarını Seine Nehri’ne attığı korkuluk özellikle genç çiftlerin ilgisini çekiyor.

2. Louvre Müze Piramidi’nin gece görünümü

otobusle Avrupa Turu

Louvre Müzesi, dünyanın en büyük müzelerinden birisi. Cephesi 700 metre uzunluğunda. Galerilerinin toplam uzunluğu 16 km. Eskiden kralın ikametgahı olan bu binanın yapımı on üçüncü yüzyılda başlamış, ancak altı yüz yıl sonra tamamlanabilmiş. On Dördüncü Louis 1682 yılında Louvre’u terk ederek Versailles’a taşınmış, eski saray 1793 yılında müzeye dönüştürülmüş. Müzede sergilenen her eserin önünde sadece bir dakika bile dursanız, bütün müzeyi gezmeniz dört ayınızı alır.

3. Notre Dame Katedrali

Otobus Avrupa Gezi

Notre-Dame, Meryemana demek ve kilise Meryemana’ya adanmış olduğu için de fransızca “Notre-Dame de Paris” olarak adlandırılıyor. Notre Dame Katedrali, Piskopos Maurice de Sully’nin planlarına göre yapılmış. Yapımı 1163’te başlamış ve ancak iki yüzyıl sonra tamamlanabilmiş. Kilisenin sahını o kadar büyüktür ki içine 6000 kişi sığabilir. Güney cephesindeki büyük gül biçimli vitray özellikle dikkat çekici. Söz konusu vitray 12 metre çapında ve Avrupa’nın bu türden en büyük vitrayları arasında yer alıyor.

4. L’Arc de Triomphe

Avrupa Turu Otobus

Fransızların sembolü olan Arc de Triomphe eski ve yeni Paris’i birbirine bağlıyor. Charles de Gaulle Meydanın ortasında, Şanzelize Caddesi’nin batı kısmında yer alıyor. Dizaynı 1806’de Jean Chalgrin tarafından yapılan anıt 51 metre yüksekliğindeki sütunlar üzerinde duruyor ve 45 metre genişliğinde.

Roma’nın Titus Anıtı’ndan esinlenilerek oluşturulan anıt en geniş ikinci tak burası. İç duvarlarının üzerinde 558 Fransız generalinin isimleri yazıyor. Bunlardan savaşta ölenlerinin adlarının altı çizilmiş. Dört ana sütunun kısa taraflarında Napolyon savaşları boyunca yaşanan en büyük muharebelerin adları yazıyor. Arc de Triomphe içinde, eserin tarihinin sergilendiği küçük bir müze yer alıyor.

5. Concord Sarayı

Paris Gezilecek Yerler

Paris’de ki en büyük saray Seine kıyılarında bulunuyor ve Tuileries Bahçesiyle Şanzelize’nin arasında yer alır.

6. Gece vakti Vendome

Paris Görülecek Yerler

Paris’in kalbinde yer alan Place Vendôme (plas vandom), ortasından geçen Rue de la Paix merkezinde, çevresini dikdörtgen formatta çepeçevre saran tipik fransız mimarisiyle inşa edilmiş binalarıyla, tam ortasında yer alan “Colonne Vendôme” ile dünyada ki en güzel yerlerden biri. Paris’in tarihi mekanı Place Vendome, elbette ki lüks tüketimin en önemli markalarının bulunduğu butikleri ile eskiden olduğu gibi günümüzde de Paris’in en önemli ve en görkemli meydanlarından biri.

7. Eyfel Kulesi’ni görmeden olmaz

Paris Fransa Gezilecek

Dünyanın en ünlü yapılarından biri hiç şüphesiz Eyfel Kulesi. 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel tarafından Fransız devriminin 100 yıl kutlamaları için yapıldı. Yapımı 26 ay süren Eyfel Kulesi bugün Dünya’nın en çok ziyaret edilen turistik yapısı konumunda. Kulenin ziyaretçileri üç farklı asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşıyor. Kulenin ilk katında Gustave Eiffel ve 1889’deki sergiden görüntülerin izlenebileceği bir kısa film gösteriliyor. İlk ve ikinci katlarda lokanta ve kafeler mevcut. Eyobus ile yapılan Otobüsle Avrupa Turu gezisinde en beğenilen yerlerden birisi.

İpucu: Paris’in İklimi

Paris’in iklimi yarı okyanussal ve yarı kıtasal iklim arasında bir iklim ile karakterize. Paris’in Kuzeyi kışları soğuk ve yazları yağmurlu. Güney’e doğru gidildiğinde Akdeniz iklimi kendini hissetirmeye başlar ve kışlar ılıman yazlarda sıcak ve kurak geçer.

Ilıman iklimi nedeniyle mevsimlik kıyafetler tercih edilmeli. Olası yağmur yağışlarına karşı şemsiyeye ihtiyacınız olabilir. Kış aylarında sıcaklıkların düşmesi nedeni ile daha kalın kıyafetlerin kullanımı öncelikli olur.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here