Mala Strana, Prag

0
36

Eğer peşinde olduğunuz pitoresk görüntüler ise Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag‘da Lesser Town veya Little Quarter olarak da bilinen Mala Strana‘dan başka bir yere bakmayın. Vitava Nehri üzerindeki Prag Kalesi’nin altında kümelenmiş olan Mala Strana, eski burgher evleri, şirin caddeleri ve geleneksel Çek barları ve restoranları ile dolu.

Bu bölgeye Lesser Town (Kötü Kasaba) demek bir nankörce geliyor çünkü burası Prag‘ın en güzel ve en pitoresk alanlarından biri. Prag’daki herhangi bir bölge kadar müze, mağaza ve restoran var. Nehir manzaralı bir restoranda yemek yemenin yoğun bir gününü sona erdirmenin iyi bir yolu. Yemek yemeye gelince, tipik Çek yemekleri ile kaliteli yemek seçenekleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Prag-Mala-Strana

Malostranské Meydanı, Lesser Town’ın kalbi ve 10. yüzyıldan beri varlığını sürdürüyor. Ayrıca, Aziz Nicholas adına Prag’da adlandırılan üç kiliseden birini bulacaksınız. 1703 yılına dayanan Saint Nicholas, Cizvitler tarafından kurulan Prag’daki en büyük kilisedir. Mozart 1787’de orgunu burada çaldı. Diğer binalar arasında Old Town Hall ve Smiricky Sarayı yer alıyor ve her ikisi de Prag tarihinin kilit rollerindeler.

Eski kentin 14. yüzyıl yaya Charles Köprüsü’nü geçip Prag Kalesi’ne giden turistler buraya geldikten sonra geceleri geri dönüyor. Bu, Mala Strana’nın eski ve yeni şehirler ile bağlantılı gece hayatına sahip olmadığı anlamına geliyor. Daha sessiz ve sadece gece fener ışıklı sokaklarda zaman içinde yolculukla geçmişe gidebilirsiniz.

Mala-Strana-Prag

Şirin konaklama tercih ediyorsanız, restore edilmiş bir ortaçağ binasında konaklamayı çok isteyebilirsiniz. Binalar orijinal özelliklerinden bazılarını koruyor ve film ve reklamların yapıldığı bu mahallede beklenmedik bir şekilde cazibesini kaybetmiyor.

Mala-Strana-Cek-Cumhuriyeti

Mala Strana’da yapılacaklar ve görülecekler

Mala Strana bölgesinin çevresi Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın sembol yapılarıyla dolu. Prag’ın en ünlü köprüsü Charles Köprüsü,  Malostranské Meydanı, 17. yüzyılda kurulmuş ve soylu Smirice ailesinin ana koltuğu olan Rönesans binası Smiricky Sarayı, Alman dil yazarı Franz Kafka’nın yaşamı ve eserlerine tanık olabileceğiniz Franz Kafka Müzesi, havaların açık olduğu günlerde günde muhteşem bir kent manzarası sunan ve bahar döneminde ağaçlar çiçeklenmesiyle renk cümbüşünün yaşandığı Petrin Hill, Mala Starana’da keşfedilecek ve görülecek yerler arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here