İzlanda’da Gezilecek En İyi 10 Yer

0
75

İzlanda, hayranlık uyandıran buzullardan, jeotermal havuzlara ve aktif yanardağlara kadar, doğanın daima merkezinde sahne alan bir ülke. Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Britanya Adası’nın kuzeybatısında yer alan bir ada olan İzlanda, aynı zamanda bir Avrupa ülkesi. 861’de Norveçliler tarafından keşfedilen adaya ilk kez 9 ve 10. yüzyılda Norveç’ten gelen Vikingler yerleşmişti.

İzlanda’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Ülkenin hareketli başkenti Reykjavik‘te dahi, denizin ve yakınlardaki dağların manzarası muhteşem. Avrupa’nın geri kalanından yüzyıllarca izole edilen bu ateş ve buz karası, edebiyat, müzik ve mutfağın eşsiz bir kültürel mirasına sahip. Bu kültürel mirası kesinlikle çok büyüleyici bulacaksınız. Bağımsız ruhları ve derin topluluk duygusu ile İzlandalılar en az İzlanda’nın gezilebilecek yerleri kadar büyüleyici. Kışın kuzey ışıkları ve yaz aylarında gece yarısı güneşi ile aydınlanan İzlanda, gezegendeki herhangi bir yerden farklı olarak size bir seyahat deneyimi sunuyor ve her mevsimde parlıyor.

1. Hornstrandir Doğal Rezervi

Izlandada-Gezilecek-Yerler

İzlanda’nın doğal güzelliklerini izlemeye gelince, hiçbir bölge Westfjords’daki Hornstrandir Tabiat Alanı’nın bozulmamış vahşi yerleri ile boy ölçüşemiyor. Hornstrandir, engebeli arazileri, engebeli dağları ve dalgalanan deniz kayalıkları ile zorlukları olsa da doğa sever maceraperestler için ideal bir yer. Hiçbir dükkân veya hizmet olmamasından dolayı yürüyüşçülerin her türlü acil durum için donanımlı olmaları gerekiyor. Yürüyüş meraklılarının mutlaka görülecekler listesinde rezervin en kuzey ucunda yer alan yüksek bir deniz uçurumu olan Hornbjarg bulunur. Yaz sezonunda, rehberli turlar, güvenliği ve rahatlığıyla dünyanın en iyi deneyimini yaşamanıza izin veriyor.

2. Husavik

İzlanda’nın korunaklı bir koyunda yer alan ve küçük bir balıkçı köyü olan Husavik, balina izlemek için Avrupa’nın en iyi yerlerinden biri olarak hızlı bir üne kavuşuyor. Tur teknelerinden en çok görülen türler arasında minke, kambur ve mavi balinaların yanı sıra beyaz gagalı yunus ve bayağı musur gibi canlılar da yer alıyor. Balinalar hakkında zengin bilgiler sunan Husavik Balina Müzesi, aynı zamanda İzlanda’daki balina avcılığının tarihini sergiliyor. 1907’de inşa edilen Husavikurkirkja’nın ahşap kilisesi de hızlıca bir gidip görebileceğiniz güzel bir yer.

3. Landmannalaugar

İzlanda’nın iç yüksek bölgelerindeki Fjallaback Doğa Koruma Bölgesi’nde yer alan Landmannalaugar, doğal yürüyüş parkurları ile ünlü. Bir lav alanının kenarında yer alan düz ve kolayca geçilen bölge, doğal kaplıcaları ile de biliniyor. Popüler yürüyüş rotaları arasında Blahnjukur Dağı yakınında lav alanında ve Landmannalaugar’ın çakıl taşlı ovalarında yapılan kısa yürüyüşler öne çıkıyor. Tur şirketleri, yüksek sezonda bölgeye düzenli olarak günlük geziler yapıyor ve ayrıca doğal koşullarda gece konaklaması yapılabiliyor.

4. Thingvellir Doğal Parkı

Izlanda-Gezilecek-Yerler-Thingvellir

8.yüzyılda İzlanda parlamentosunun kurulduğu yer olan Şingvellir (Thingvellir) Milli Parkı, ada ülkesi için büyük önem taşıyor. İki ana tektonik plaka sınırındaki bir çatlak vadisindeki konumu onu jeolojik önemi olan bir park haline getiriyor. 3 tarafı dağlarla çevrili vadinin uçurumları, çatlakları, gölleri ve volkanik aktivite kanıtı, doğa ananın gücünü çarpıcı bir şekilde kanıtlıyor. Reykjavik’teki popüler bir günlük gezi yerine İzlanda’nın ilk ulusal parkında iki ya da 3 saatlik bir yürüyüş en iyi turistik noktaları belirlemenize olanak sağlayabilir.

5. Myvatn

Binlerce yıl önce sıcak lav nehri tarafından oluşturulan Myvatn, İzlanda’da kuş gözlemciliği yapmak için en iyi yer. 100’den fazla türün sık görüldüğü göl Myvatn’a adını veren tatarcıklar için bir ziyafet sunuyor. Suya doğru sızan volkanik patlamalarla şekillenen sözde sahte kraterler ziyaretçilerin de oldukça ilgisini çekiyor. Kraterleri görmek için en iyi yer, Skutustadir kırsal topluluğunun yakınındaki gölün güney kıyısı. Myvatn’ın doğusunda lav alanları olan Dimmuborgir’de serpilmiş suyun yarattığı sütunlar, mağaralar ve kaya oluşumları bulunuyor.

6. Reykjavik

Izlanda-Gezilecek-Yerler-Reykjavik

İzlanda’nın güneybatısındaki Seltjarnarnes Yarımadası’nda yayılmış olan Reykjavik, nüfusu yaklaşık 120 bin olan bir başkent için şaşırtıcı derecede geniş bir alanı kaplıyor. Çoğu ziyaret, şehrin batı yakasındaki resimdeki Tjornin Gölü yakınlarında başlıyor. İzlanda’nın Viking mirasını anlatan sergilerle dolu olan Ulusal ve Saga Müzeleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Başkentin panoramik bir görüntüsü için gölün doğusundaki modern Hallgrimskirkja Kilisesi’nin gözlem terasına gidin. Çok güzel mağazalar, bar ve restoran gibi seçenekleriyle Laugavegur Caddesi de keşfedilmeye değer.

7. Jokulsarlon

İzlanda’da az sayıda seyahat deneyimi, bir buzulun görmek ve bir buzulun kırılma ve denize çarpma sesinden daha unutulmaz olabilir. Jokulsarlon Buzul Lagünü’nde doğanın bu görüntüsüne şahit olmak için en iyi yer. İzlanda’nın güneydoğusunda bulunan bu buzdağı dolu göl Breidamerkurjokull buzulunun erimesiyle oluşmuş bu buzul kendi başına ayrı güzelliğe sahip. Gölün üzerinde yavaş yavaş kayan ve yüzen buzdağlarını, Ring Yolu’ndan da görebilirsiniz, ancak hiçbir şey onları bir tur teknesinin güvertesinden görmekle karşılaştırılamaz!

8. Vatnajokull Doğal Parkı

Izlanda-Gezilecek-Yerler-Vatnajokull

Avrupa’nın en büyük buzuluna ev sahipliği yapan Vatnajokull Ulusal Parkı, ülkenin yaklaşık yüzde 14’ünü kapsayacak kadar geniş. Ayrı ayrı yönetilen dört bölgeye bölünen parkın en sık ziyaret edilen bölümü, parkurların mavi renkli buzullar ve şelalelerin olduğu Skaftafell’in güneyindeki bölge. Maceracıysanız Vatnajokull buzuluna tırmanabilir veya Lakagigar olarak bilinen uzun volkanik krater sıralarını keşfedebilirsiniz. Parkta, kolayca erişilebilen zengin bölgeler de bulunuyor. Bunların arasında su hacmi ile ünlü bir şelale olan güçlü Dettifoss da var.

9. Altın Çember Rotası

Reykjavik’in hemen doğusunda yer alan bölge, tarihi mekanlar, şirin köyler, açık kaplıcalar ve şelaleler de dahil olmak üzere İzlanda’nın eşsiz cazibe merkezlerinin merak uyandıran bir örneğini sunuyor. Birden fazla tur şirketi, ortaklaşa Altın Çember Rotası olarak bilinen yollar ve otoyollar boyunca alan boyunca gün boyu süren geziler sunuyor. En popüler turlar, Hvita Nehri Kanyonu’ndan ‘Altın Şelaleler’in döküldüğü Gullfoss’da ve ‘gayzer’ kelimesinin adını aldığı Geysir Kaplıcalarında duruyor. İzlanda ulusunun 930’da kurulduğu noktayı işaretleyen antik Pingvellir de bu turda yer alıyor.

10. Mavi Lagün

Izlanda-Gezilecek-Yerler

Reykjanes Yarımadası’nda Reykjavik’ten 1 saatlik bir sürüş mesafesinde yer alan Mavi Lagün, İzlanda’nın en popüler turistik yeri. Bu yapay göl, yakındaki bir lav akışından çıkan aşırı ısınmış deniz suyuyla besleniyor. Jeotermal sular, sağlık yararları olduğuna inanılan silika gibi mineraller içeriyor, ancak ziyaretçileri buraya en çok çeken şey ise siyah lav kayalarıyla çevrili buharlı bir lagünde dinlenme fırsatı! Lagün manzaralı bir restorana ek olarak, 35 odalı bir tesiste, spa uygulamaları, saunalar, buhar banyoları ve tam donanımlı bir fitness salonu gibi çeşitli şımartıcı olanaklar da sunuluyor.

İzlanda’nın bulunduğu enlem dairesine karşı iklimi çok soğuk değil. Gulf Stream akıntısının etkisinde kalan adada yazlar nemli ve serin, kışlar ise oldukça yumuşak geçiyor. Fakat kuzey bölgeleri daha soğuk olduğundan dikkat etmekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here