Ege’de Görmeniz Gereken 10 Nefis Köy

0
8436

Türkiye‘de tatil denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Ege Bölgesi. Sessiz, sakin ve huzurlu Ege köyleri, el değmemiş koylar, onlarca farklı medeniyetin izlerini taşıyan tarihi ve kültürel rotalar, görkemli antik kentler, leziz ve sağlıklı yemekler Ege’de keşfedilecek güzellikler arasında.

Birçok insanın emeklilik hayalini süsleyen Ege’nin nefis köyleri sadece yaz aylarında değil yılın her döneminde yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası. ‘Belki bir gün biz de yerleşiriz’ hayaliyle sık sık bahsi açılan bu köyleri hep birlikte keşfedelim.

Ege’de Görülmesi Gereken Saklı Köyler

1. Şirince, Selçuk, İzmir

Ege-Koyleri-Sirince

Tarih boyunca Kırkınca, Çirkince gibi isimlerle anılan Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında. İlçe merkezine 8 km mesafedeki köy, adını 2012 Aralık ayında Maya takvimine göre kopması beklenen kıyamette dünyada yok olmayacak iki yerden biri olarak duyurmuştu. Tarihi ahşap evleri, meyveli şarap atölyeleri, nezih butik otelleri, daracık şirin sokakları ve kiliseleriyle Şirince, Efes, Kuşadası rotasında sıkça uğranan bir durak.

En uygun İzmir otelleri için hotels.com sayfalarını inceleyin. Bütçenize uygun 10 konaklama sonrasında 1 konaklama ücretsiz oluyor.

2. Birgi, Ödemiş, İzmir

Ege-Koyleri-Birgi

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunan Birgi, Beylikler Dönemi’nde Aydınoğulları Beyliği’nin başkenti olarak bölgenin en önemli merkezlerinden biriydi. Ödemiş ilçe merkezine 10 km mesafedeki bu tarihi köyün sokakları büyük oranda korunmuş durumda. Aydınoğlu Mehmet Bey Camii ve Çakırağa Konağı Birgi’de mutlaka görülecek yapılardan. Birgi’nin ara sokaklarına girdikçe Osmanlı dönemine uzanan tarihi ahşap evlerle karşılaşılıyor.

3. Çamlık, Selçuk, İzmir

Ege-Koyleri-Camlik

Çamlık, İzmir-Aydın Demiryolu hattı üzerinde önemli bir aktarma merkezi. İzmir’in Selçuk ilçesine 7 km mesafedeki bu şirin köy, Çamlık Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi ile ülkemizin demiryolu tarihine ışık tutuyor. 1936’da beyaz trenle bölgeye gelen Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına hazırlanan vagon müzenin en değerli parçalarından biri. Ülkemizde alanında tek olan bu müze, dünya çapında da tanınıyor.

4. Eski Doğanbey Köyü, Aydın

Ege-Koyleri-Eski-Doganbey

Mübadele dönemine kadar Rumların yaşadığı Eski Doğanbey Köyü, Aydın’ın Söke ilçesi sınırlarında. 1924’te mübadele kanununun çıkmasının ardından köyde yaşayan Rumlar Yunanistan’a, Yunanistan’da yaşayan Türkler ise köye yerleştirilmiş. Eski Doğanbey Köyü’nün 2 km kadar güneyinde köyden göç edenlerin kurduğu Doğanbey köyü bulunuyor. Eski Doğanbey, görkemli taş evleri, huzurlu ve sakin yapısıyla eski günlere dönmek isteyenlere kucak açmış. Büyük Menderes Deltası manzarasına sahip olan köy, tam bir kaçamak yeri.

5. Eskihisar, Muğla

Ege-Koyleri-Eskihisar

Türkiye’de antik kent üzerine kurulan az sayıdaki yerleşim yerinden biri olan Eskihisar köyü, Muğla Yatağan’da. Stratonikeia Antik Kenti’nin üzerine kurulan Eskihisar, 1956’da bölgede yaşanan depremin ardından boşaltılmış. Antik kent kalıntılarıyla Osmanlı mimarisinin izleri bir arada görülebiliyor. Kazı çalışmalarının devam ettiği köyde binlerce yıllık tarihe tanık olurken, depremden sonra boşaltılan evlerin ve yapıların arasından yürünüyor.

6. Bozüyük Köyü, Muğla

Ege-Koyleri-Bozuyuk

Bozüyük Köyü, film ve dizi sektörünün keşfinin ardından ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden. Muğla Yatağan’da bulunan Bozüyük Köyü’nde çekilen Dondurmam Gaymak, Dabbe ve Güzel Köylü gibi yapımların ardından günlük turlarla köye gelenler dizi ve film sahnelerinin canlandırıldığı noktaları keşfediyor. Köy meydanındaki 800 yıllık çınar ağacı köyün buluşma noktası.

7. Gevenes Köyü, Muğla

Ege-Koyleri-Gevenes

Belen Kahvesi’nin yer aldığı Gevenes Köyü, Muğla’nın Menteşe ilçesinde yer alan şirin bir köy. Cumhuriyet döneminde Çaybükü olarak değiştirilen köyde Ormancı türküsünün bestesine konu olan Belen Kahvesi ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği nokta. Verimli ovalara yüksekten bakan konumuyla kahve, temiz hava almak, soluklanmak ve nefis Türk kahvesi molası vermek için hoş bir durak.

8. Kapıkırı, Milas, Muğla

Ege-Koyleri-Kapikiri

Muğla’nın Milas ilçesine 39 km mesafede yer alan Kapıkırı, Bafa Gölü kıyısında büyük şehir stresinden uzak, huzurlu ve sakin bir nokta. Antik Latmos Körfezi’nde kurulu olan köyün 6 km’yi aşan surlarının bir kısmı hala ayakta. Hristiyanlar için kutsal yapıların da yer aldığı Kapıkırı, zamanın durduğu köylerden.

9. Yeşilyurt Köyü, Muğla

Ege-Koyleri-Yesilyurt

Muğla’nın Yeşilyurt Köyü, yüzde 100 okuma oranı ve dokumacılık geleneği ile keşfedilesi Ege köylerinden. Türkiye’de azalan dokumacılığın hala yaşatıldığı köy, Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman’ın Muğla Valiliği yaptığı dönemde teşvik edilen dokuma sanatıyla markaya dönüşmüş. Vakko ve Beymen gibi markalara dahi üretim yapan köyde dokumacılık kültürünün gelişimine tanık olmalısınız.

10. Adatepe Köyü, Çanakkale

Ege-Koyleri-Adatepe

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırlarındaki Adatepe Köyü, Edremit Körfezi’nin en kuzeyinde, Kaz Dağları’nın yamaçlarında kurulu. Köyün girişinde Zeus Altarı da bulunuyor. Bölge mimarisini yansıtan iki katlı taş evlerin birçoğunun butik otel olarak hizmet verdiği Adatepe, yemyeşil ormanlarla çevrili. Mis gibi temiz havasının yanında zeytinyağı ile de meşhur olan köy, Kuzey Ege’nin en güzel köylerinden biri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here