Gezi Blogları

7
2879

Seyahat etmeyi seviyor ve sık sık seyahate çıkıyorsanız başvurabileceğiniz kaynakları çoktan keşfetmişsinizdir. Seyahat konusunda henüz yeterli deneyimi olmayanlar veya dünya turuna ilk defa çıkacakların oldukça çok bilgiye ihtiyacı olacaktır. Gezilecek yerler, görülecek şeyler, yapılması gereken aktiviteler, tadılması gereken lezzetleri, konaklama seçenekleri, vize bilgilerini öğrenmek, zamanı ve parayı daha verimli kullanmayı sağlar.

Seyahat-BloglariBenim gibi gezginler; bir sırt çantası, bir harita olsa yeter diyebilirler, ancak kısıtlı bir tatil zamanı olanlar, seyahat edecekleri destinasyon hakkında araştırma yapmak ve gezilerini planlamak zorundalar. Kısıtlı tatil zaman içerisine bir çok şeyi sığdırmak isteyenler özellikle dersini iyi çalışmalı.

Seyahat bütçemize uygun ucuz uçak bileti bulmak, rahat bir uyku için uygun otel, gezilecek yerler hakkında bilgi, mutlaka yapılması gerekenler, görmeden dönmeyin listesi hakkında nereye bakacağımızı iyi bilmemiz gerekiyor.

En Kapsamlı Gezi ve Seyahat Kaynakları

Bugün en güncel ve sağlıklı içerikleri bulabileceğimiz adreslerden birisi gezi blogları ve seyahat siteleri. Destinasyonlar hakkında kişisel deneyimler, gezi ipuçları, yol tarifleri ve fotoğraflar içeren gezi blogları bugün en iyi bilgi kaynaklarımızdan biri haline geldi. Bir seyahate dair bilgi gerektiğinde ilk işim bu gezi bloglarındaki içeriklere göz atmak geliyor.

Türkçe içerikli gezi blogları aradığım bilgileri bana sunamıyorsa, sonraki bakacağım kaynaklar Wikiler, Forumlar, İngilizce gezi blogları ve ünlü İngilizce Travel Guide web siteleri oluyor. Bunun için İngilizce biliyor olmanız şart tabi.

Çoğu blogger yazıların altındaki yorumlar kutusundan veya iletişim sayfasından kendisine bir şeyler sorduğunuzda size çok hızlı dönebiliyor. Takip ettiğim, bilgiye ihtiyaç duyduğumda baktığım ve sizlerin de seyahatlerinizde işinize yarayacağını düşündüğüm en iyi gezi blogları ve siteleri aşağıda sıraladım. Son 6 ayda yeni içerik yazmayan blogları da listeden çıkarıyorum.

Türkçe Seyahat Siteleri

Gezi-blog-internet

Çoğu (Türkçe) seyahat kitabı ilk baskıdan sonra tekrar güncellenip yeniden basılmadığından güncel bilgileri ne yazık ki içermeyebiliyor. Verilen bilgiler, kur değerleri, ulaşım saatleri ve yerleri, vize prosedürleri sıklıkla değişebiliyor.

Gezi siteleri sık güncellenmeleri, farklı yazarlar tarafından hazırlanmaları nedeniyle avantajlar sunabiliyor. Benzer konularda farklı yazarlar tarafından kaleme alınmış içerikler, farklı bakış açıları yakalama şansı verebiliyor. Bu şekilde farklı deneyimlerin yazılarından elde edilen bilgilerle, kendi rotamızı ve seyahat planımızı yapmamız kolaylaşabiliyor.

Ne yazık ki Türkiye’de Gezi Sitesi veya Seyahat Portali niteliklerine sahip web siteleri yok denecek kadar az. Türkiye’de Wikipedia başlıklarının yetersizliği ortadayken, gezi ve seyahat gibi konularda tam yeterlilikte site bulamamak şaşırtıcı değil tabi.

Benim takip ettiğim, bilgiye ihtiyaç duyduğumda baktığım en iyi seyahat siteleri ise şunlar: neredekal.com, Gezi Evreni, GezimanyaAzgezmiş, Gezi Alemi.

Gezi Forumları ve Wikiler

Wikipedia – Hiç tartışmasız en iyi bilgi kaynaklarından biri. Şehirler, ülkeler ve kültürler hakkında eşsiz bir bilgi sunuyor.

Wikitravel – Etkileyici destinasyon veri tabanı ile dünya genelindeki seyahat noktaları, yeme-içme, otel, ulaşım ve hatta güvenlik konusunda güncel bilgiler barındırıyor. Henüz Türkçe içerik olmaması bizim için çok büyük bir eksiklik.

Forumlar – Öyle şeyler olur ki bazen aradığımız bilgiyi tüm çabalarımıza rağmen bulamayız; kaynak kitaplar, web siteleri, bloglar, eş-dost… Bu tür durumlarda popüler forumlara göz atmalı Gezenbilir.com, Donanimhaber.com, Bootsn All Forum, Lonely Planet’s Thorntree Forum, Traveller’s Point Forum, Aardvark Travel Forum.

Ekşi Sözlük – Ekşi sözlük benim için destinasyonlar hakkında en zengin veriye sahip sitelerden birisi. Arama sayfasına gideceğiniz şehri veya ülkeyi yazın ve gelen bilgileri okumaya başlayın.

Seyahat Siteleri – Travel Resources (İngilizce)

Trip Advisor – Tatil ve seyahatleriniz için tarafsız otel yorumları, öneriler, gezi yazıları, gerçek gezi fotoğrafları. TripAdvisor, aylık 60 milyondan fazla ziyaretçi ve 75 milyonu aşan yorum ile ziyaretçilerin mükemmel seyahat planlamalarını ve geçirmelerini sağlayan dünyanın en büyük gezi sitesi.

Lonely Planet – Aslında rehber kitaplar dizisi sunan bir yayınevi olan Lonely Planet, web sitesinde de destinasyonlar, gezginlerin tatil deneyimleri, ülkelere göre alınması gereken güvenlik önlemleri gibi bir dolu bilgi var.

Rough Guides – Lonely Panet gibi Rough Guides da aslında rehber kitaplar dizisi sunan bir yayınevi. Web sitesinde destinasyonlar, gezilecek yerler, mutlaka yapılması gerekenler yanında destinasyona ait çok güzel resim galerisine de yer veriyor.

Matador Network – Bağımsız bir seyahat sitesi. Sadece ülkeler ve şehirler hakkında bilgi vermiyor, aynı zamanda yaşam tarzı, kültürler, yeme-içme, sağlık, festivaller, gönüllü çalışma fırsatları hakkında oldukça zengin içerik sunuyor. Gezi yazarlığı üzerine online profesyonel kurs da veriyor. Benim çok beğendiğim ve makaleleri arasında kaybolduğum bir sitedir.

Fodor’s – Dünyanın en büyük Turizm ve Seyahat yayıncılarından biri. Gezi rehberi kitaplarını dünyada ilk olarak Fodor’s hazırlamıştı. Destinasyonlar ile ilgili ipuçları, gezilecek yerler, otel, alışveriş ve konaklama seçenekleri hakkında bilgi veriyor.

World Hum – 2012 yılında kurulmuş online seyahat sitesi olan World Hum, seyahat ipuçları, destinasyonlar hakkında bilgiler yanında, seyahatin insana kazandırdıkları konusunda makaleler içeriyor.

Budget Travel – Düşük bütçe ile seyahat edenler için zengin bir kaynak sunuyor.

Gadling – Destinasyon makaleleri yanında, ekonomik seyahat, seyahatte kullanılabilecek teknolojiler hakkında ipuçları sunuyor

BoostnAll – Dünya turu düşünenlerin göz atması gereken bir site. Seyahat planlamadan, farklı kültürlerin festivallerine, yurtdışında yaşam ve eğitim gibi farklı kategorilerde çok zengin kaynak sunan bir gezi portalı.

World Travel Guide – Kapsamlı bir seyahat rehberi sitesi.

Seyahat Rehberi Kitaplar – Travel Guide Books

Travel-Guide-book

Seyahat Rehberi Kitaplar

Bugün seyahate çıkarken hemen herkesin öncelikli başavurduğu kaynak internet oluyor. Alternatif olarak kitapevlerinin seyahat rehberleri bölümleri de aranılan kaynaklara ev sahipliği yapıyor olabilir.

Kitapçılardaki gezi kitapları bölümü henüz yabancı ülkelerdeki kadar zengin çeşitlilikte seyahat kitapları bulundurmasa da, seyahat özgürlüğünün önündeki engellerin kalkıp, daha çok insanın seyahat etmesiyle artacağını umuyoruz.

Ben şehirlerde kaybolmaktan korkarım, rehber kitapları olmadan gezemem diyenler için ise ne yazık ki Türkçe pek fazla seçenek bulunmuyor. Seyahat rehberi kitaplar (çoğu İngilizce), solo gezen gezginler için en büyük yol gösterici kaynaklar.

Sırt çantalı gezginlerin ellerinden düşürmediği kaynak kitap serilerinin başında ise Lonely Planet kitapları geliyor. Bunun dışında Rough Guides, Frommer’s, Footprint Travel Guides, Fodor’s Travel Guides, Time Out, Eyewitness Travel Guides serisi kitaplardan faydalanmak da mümkün.

Türkiye’deki kitapçılarda bazılarının Türkçe versiyonları bulunabilir.

En İyi İngilizce Gezi Blogları

Kişisel olarak ben okuduğum destinasyon yazılarının arkasındaki kişiyi bilmek isterim. Hikayesini, deneyimlerini veya önerdiği ipuçlarının, benim seyahat tarzımla örtüşmesini ararım. Gezi bloggerleri sadece muhteşem destinasyonları, gezilecek yerleri anlatmakla yetinmeyip, aynı zamanda kişisel deneyimlerini de paylaşırlar. Bu yazılar ilham verir, ufuk açar, yol gösterir. Bu şekilde hazırlanmış içerikleri daha çok seviyorum.

Aşağıda oldukça geniş hazırlanmış listede İngilizce travel bloggers web sayfalarını görebilirsiniz. Hepsine göz atmanızı tavsiye ederim. İçerisinde ilginizi çekecek ve sizi kendisine bağlayacaklar çıkacağına eminim. Eğer buraya eklememi istediğiniz siteler varsa da aşağıdaki yorum kısmına not bırakabilir veya iletişim sayfasından bana yazabilirsiniz.

 Gezi-Siteleri-BloglariThe Best Travel Blogs – En İyi İngilizce Gezi Blogları

Gezi-Blog

Seyahat İpuçları Sunan Siteler ve Diğer Bloglar (İngilizce)

Backpackers-Websites

Gazetelerin Seyahat Sayfaları (İngilizce)

A globe

Aşağıda oldukça geniş hazırlanmış listede dünyaca ünlü gazetelerin seyahat sayfaları yer alıyor. Bu tür sayfalar dün ya genelinde bir çok destinasyona dair içerikleri ile ilgi çekiyor. Seyahat hayatın bir parçası, ancak ne yazık ki ülkemiz gazetelerinin hemen hiç birininin seyahat sayfası bulunmuyor. Çoğunlukla seyahat ile ilgili yayınlanan yazılara baktığımızda, çoğunun sponsor duyurularından oluştuğu görülüyor, okuyucuya bir şeyler katmıyor.

Sadece Hürriyet Seyahat sayfaları bulunsa da, onun da ana sayfa dışındaki diğer makalelerine ulaşmak mümkün değil. Aşağıdaki listede, alanında deneyimli seyahat yazarları ve bloggerlerin makalelerine yer veren İngilizce gazetelerin seyahat sayfaları yer alıyor.

Gezi-Blog

Gazetelerin Seyahat Sayfaları – The Best Newspaper Travel Sections (İngilizce)

Gezi-Bloglari-Siteleri

SEYAHAT PLANLAMA KAYNAKLARI

Ülkelerin Vize Uygulamaları

Uluslararası Seyahat Siteleri

 • Vayama – ABD’nin önde gelen online tur operatörü Vayama.
 • Priceline – Seyahat ve otel rezervasyon sitesi. Ödemek istediğiniz fiyatı yazıp, teklifinizi kabul eden otele gidiyorsunuz.
 • Hotwire – Seyahat, otel rezervasyon ve araba kiralama sitesi. Gitmek istediğiniz bölgeyi, tarihileri ve istediğiniz yıldız sayısını girince en uygun fiyatlı oteli buluyor. Kalacağınız otelin adını ödeme yaptıktan sonra öğrenebiliyorsunuz.

Ucuz Konaklama ve Hostel Siteleri

 • Hotelscombined.com – Tüm otel sitelerini tarayıp en ucuz fiyatlı olanı getiriyor. 1 numara!
 • Booking.com – Benim seyahatlerimde en çok kullandığım otel ve pansiyon rezervasyon sitesi.
 • Hostelworld – Benim de gezilerimde sıkça kullandığım, dünyanın büyük ve en iyi hostel rezervasyon sitesi.
 • Hostelz – Diğer büyük hostel ve pansiyon rezervasyon arama motoru. Değerlendirme yorumları içeriyor.
 • Hostelbookers – En büyük 2. nesil hostel rezervasyon kaynaklarından biri.
 • Hosteling International – Pek kullanışlı olmasa da ilk nesil hostel sayfalarından birisi.
 • Travelers for Travelers Hostel Search Engine – Bir hostel arama motoru (Kayak gibi) ama hosteller için.
 • Hotels.com – Dünya genelinde 85 web sitesinde, uluslararası zincirlerden, her şey dahil tatil köylerine, yerel favorilerden oda-kahvaltı servis veren otellere kadar her türlü konaklama tesisine ulaşmak mümkün. Bunların yanı sıra, yazlık ev, daire ya da villa kiralama gibi alternatifler de sunuyor.

Uçak Bileti

Ucuz-Ucak-Bileti

 • Turna.com – Uygun uçak bileti konusunda en iddialı web sitelerinden birisi. Henüz yeni, ancak fiyatlar kıyaslandığında en uygun fiyatları veren site. Turna Puan uygulaması ile de ek indirimler kazanıyorsunuz. Ayrıca havayolu mil programlarından da zaten faydalanma şansınız var.
 • Skyscanner – Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran, uluslararası seyahat arama motoru. Düşük bütçeli havayolu aramaları için de ideal.
 • Momondo – Avrupa merkezli rezervasyon siteleri de dahil 700’den fazla sitede arama imkânı sağlıyor. Uygun uçak bileti ve otel bulmak için kullanışlı.
 • Kayak – Ucuz uçak bilet ve otel arama motoru olan Kayak.com, ucuz uçak bileti aramanın harika bir başlangıç noktası olabilir.

Ulaşım

 • Seat Guru – Uçak rezervasyonları için yardımcı bir uygulama. Uçaktaki koltuk planları, ucuz bilet arama, gerçek zamanlı uçuş durumu takibi…
 • Seat 61 – Dünyanın bir çok ülkesinin tren seferleri, maliyetleri konusunda bir ulaşım rehberi olarak hizmet veriyor.
 • I Hate Taxis – Dünyada her şehir için taşıma maliyetleri hakkında bilgi veriliyor. Tren istasyonu ve havalimanı gibi yerlerden şehir merkezine ulaşım bilgileri…
 • Cruise Critic – Gemi yolculukları (cruising) hakkında detaylı bir kaynak. Cruise gemileri hakkında kullanıcı yorumları, en ucuz gemiler, son dakika teklifleri…
 • Cruise411 – Gemi turları bulma için iyi bir site. Gidilecek bölge, gün sayısı ve tarih seçildiğinde uygun gemi turlarını listeliyor.
 • rome2rio.com – Biryerden bir yere nasıl gidilir, uçak, tren, otobüs verilerini ve nereden rezervasyon yapılacağını gösteren site.

Kullanışlı Web Siteleri

Travel-Websites

 • XE Currency – Döviz kurları arasında karşılaştırma yapın.
 • GoinginStyle.net – Yurtdışına seyahat edecekler için ülkelerine göre elektrik adaptörleri rehberi.
 • Just Landed – Yurtdışında yaşamaya karar veren için gidilen ülkede ev tutma, iş bulma ve yaşam için gerekli tüm bilgileri sunan site.
 • Nomad List – Yurtdışında yaşamaya karar verenlere, yaşam maliyeti, hava durumu, internet hız bilgisi ve havanın temizliği konusunda bilgi veren bir site. Lokasyon bağımsız çalışabilenler bu şehirlere göz atmalı.
 • travel.state.gov – Amerikan vatandaşlarının gidecekleri ülkeye dair vize ve seyahat uyarılarını bulabilecekleri resmi site. Sağlık ve güvenlik ile ilgili bilgiler işinize yarayabilir. Search kısmına ülke adını yazın.
 • Foreign&Commonwealth Office – İngiliz vatandaşlarının gidecekleri ülkeye dair vize ve seyahat uyarılarını bulabilecekleri resmi site. Sağlık ve güvenlik ile ilgili bilgiler işinize yarayabilir. Search kısmına ülke adını yazın.
 • tr.volumeteer.org – Oganik çiftlikler, hostel, sivil toplum örgütleri, aileler, sosyal girişimler ve deniz ile ilgili alanlarda gönüllü olabileceğiniz bir çok seçenek sunuyor. 2014 yılında oluşturduğu sosyal fayda ile İstanbul Bilgi üniversitesi ve Sylvan Laureate Foundation tarafından yılın 10 sosyal girişiminden biri seçildi.
 • ecotourism.org – Ekoturizm programları, gönüllü projeler, ekoturizm destinasyonları, profesyonel ekoturizm buluşmaları…
 • Numbeo – Seyahat edilecek veya yaşanılacak şehrin yaşam maliyetlerini, Yeme içme giderleri ortalamaları, emlak ve kiralama maliyetleri, suç, trafik, yaşam kalitesi ve sağlık istatistikleri sunan kullanışlı bir site. Gidilecek yerde ne harcarım, otel maliyetleri, bana ne kadar mal olur sorularına cevap için ilk başvurulacak yer.
 • tr.db-city.com – Şehirler ve ülkeler hakkında detaylı sayısal verilerin olduğu bir web sitesi.
 • World FactBook – CIA’nin hazırladığı ülkeler hakkında kaynak bilgiler.
 • Claimcompass – Uçak bileti tazminat bedeli hesaplayıcısı. İptal olan, ertelenen veya geciken uçuş seferi veya uçağa binme yasağı durumlarında tazminat almanız için size yardımcı oluyor.

Gezi-Rehberi-Line

Gezi-BlogOnline Otel Rezervasyonu, Yurtdışı Tur ve Tatil Siteleri

Gezi-BlogGezi Dergileri Web Siteleri

[vc_googleplus annotation=”inline”][vc_message]Son Güncelleme: 15 Tem 2016[/vc_message]

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here