Fransa’da Gezilecek Şehirler

0
1643

Köklü kültürel mirası, siyasi tarihi ve etkileyici mimarisiyle adından sıklıkla söz ettiren Fransa, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden. Fransa denildiğinde çoğumuzun aklına ilk gelen yer Paris, ancak dünyada romantizmin başkenti olarak da bilinen Paris’ten ibaret değil Fransa. Güneyde Akdeniz’den, kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Nehri’nden, batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan geniş bir coğrafyada kurulu Fransa’da çok sayıda görülecek yer bulunuyor. Her yıl 82 milyondan fazla turist, Fransız mutfağını tadıp, dünyaca ünlü tarihi yerleri gezmeye, romantik şatoları ziyaret edip, eşsiz manzaralar vaat eden Fransız şehirlerini görmeye gidiyor. Fransa’da gezilecek şehirler listesi seyahat rotanızın planlamanızda işinize yarayacaktır.

Fransa’da Gezilecek En Güzel 10 Şehir

10Lyon

Lyon, Rhone yönetiminin merkezi ve başkenti olarak, Marsilya ile Paris arasında konumlayer alan güzel bir şehir. 1998’den beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Lyon, klasik mimari “Vieux Lyon” adı verilen tarihi bölgesi yanında, canlı yeni şehir bölümüyle keşfetmeye değer. Presqu’ile sokaklarında şehir hayatını koklayıp, şık bir yemek yiyebilir, daha sonra Croix-Rousse’un saklı geçitlerinde bohem hayatı tadabilirsiniz. Fourviere’de Roma kültürünün izlerini ve gotik katedralleri ziyareti yorucu geçerse Brotteaux’daki Tete d’Or parkı soluklanmanız için sizi bekler.

9Marsilya

Marsilya, Fransa’nın Güneydoğu’sunda bulunan bir liman şehri. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan şehir tam da Akdeniz havasını içinize çekebileceğiniz bir şehir. Fransa’nın en büyük ikinci şehrinde, Antik Roma kalıntıları ve Orta Çağ mimarisi görülmeye değer. Sizi kalelerin karşıladığı tarihi limanda bir tur atıp, deniz kenarında dizilmiş kafelerde soluklanıp, çevredeki küçük dükkanlarda evdeki sevdiklerinize hatıralar götürebilirsiniz. Calanques adı verilen kayalıklar, If Adası şatosu ve Notre Dame de la Garde Kilisesi şehirde görülmesi gereken yerlerden.

8Strazburg

Strazburg Fransa’nın kuzeydoğusunda yer alan Alsas bölgesinin başkenti. 1988’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Strazburg, Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yaptığından Avrupa’nın Başkenti unvanını taşıyor. Fransa’da gezilecek yerler arasında üst sıralarda yer alan şehir, Fransa’nın Almanya sınırında yer alması nedeniyle çokkültürlü bir yapıya sahip. Şehrin tarihi merkezi olan Grande Ile’de Fransız ve Alman mimarisinin en iyi örneklerini görmek mümkün. 300 yaşında ve hala çalışmakta olan astrolojik saati, girift oymalı dış cephesiyle görkemli gotik katedral bile tek başına Strazburg’u Fransa’nın görülmesi gereken yerlerinden biri yapmaya yetiyor.

7Biarritz

Biarritz, Fransa’nın Bask bölgesinde, okyanusun kıyısında, İspanya’ya birkaç kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Okyanusun devasa dalgaları ve bol rüzgar bu şehri bir sörf merkezine haline getiriyor. Özellikle yaz aylarında gidip, muhteşem plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarmak tavsiye ediliyor.

6Arles

Arles, Güney Fransa’da yer alıyor. Dar sokakları ve küçük meydanları, Orta Çağ havasını hissettirmeye yetiyor. Arles, Ressam Vincent Van Gogh’un 1888 yılında taşınarak bir süre yaşadığı, usturayla kulağını kestiği yer aynı zamanda. Bu yüzden adı sıklıkla usta ressamla anılıyor. Zengin bir tarihi mirasa sahip olan şehirde Roma amfi tiyatrosu ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Cryptoporticus ve Obelisk, Arles’in diğer Gallo-Roman yapı örneklerinden. Şehir ziyaretinizde Saint Trophime Kilisesi de görülmeye değer.

5Bordeaux

Bordeaux, dünyaca ünlü şaraplara adını veren şehir. Güneybatı Fransa’da, Akitanya bölgesinin Gironde bölümünde yer alıyor. Tarihi bir liman kenti olan Bordeaux, Garonne Nehri üzerinde kurulu. Görkemli mimarisi, tarihi yapıları, canlı şehir hayatı ve yön verici kültür-sanat ortamıyla öne çıkıyor. Şehrin merkezinde üç yüz elliden fazla tarihi yapı ve anıt bulunuyor. Place de la Bourse, Grand Theatre de Bordeaux, Bordeaux katedrali ve Aquitaine Müzesi bu listenin başında yer alıyor. Bordeaux şehrine yapılan ziyareti çevredeki üzüm bağları, tabloyu andıran kırsalı ve şatolara yapılacak bir geziyle tamamlamak mümkün.

4Loire Vadisi

Loire Vadisi, Loire Irmağı’nın orta bölümünde, 280 km uzunluğa ulaşan bir coğrafi bölge. Irmak kıyısında bulunan bağlar ve tarlalar nedeniyle ‘Fransa’nın Bahçesi’ olarak adlandırılıyor. İhtişamlı şatolarıyla tanınan bölgede, Chambord, Amboise, Rivau, Chinon ve Chenonceau şatoları en çok ziyaret edilenler arasında. Masalsı bir atmosfer vadeden Loire vadisi Paris’e yaklaşık 200 km mesafede.

3Mont Saint-Michel

Gerçek olamayacak kadar güzel bir yer Mont Saint-Michel. Burası Fransa’nın kuzeybatı kıyılarında, Aşağı Normandiya’nın Manche ilinde yer alıyor. Çevre uzunluğu 900 metreyi bulan Mont Saint-Michel, 88 m yüksekliğe ulaşıyor. Engin çamur düzlüklerinin ve güçlü gel git dalgalarının ortasında yükselen bu kayalık, sular yükseldiğinde bir ada görüntüsü verirken, sular çekildiğinde çölün ortasında bir vaha gibi görünüyor. Bu tepeliğin zirvesinde Başmelek Mikael’e adanmış bir katedral yer alıyor. 708 yılından beri ayakta duran bu yapı baş döndürücü.

2Fransız Rivierası

Fransız Rivierası, Fransa’nın Akdeniz kıyısının bir bölümüne verilen isim. Saint-Tropez, Antibes, Cannes, Nice, Monaco ve Menton gibi tanınmış beldeleriyle Fransız Rivierası Cassis’den İtalya sınırındaki Menton’a kadar uzanıyor. Bölge, Cote d’Azure olarak da biliniyor. Basında yer alış şekliyle yüksek sosyetenin tatil tercihi imgesi zihinlere kazınmış da olsa bölgedeki çeşitlilik hayli geniş.

1Paris

Işıkların şehri, aşk şehri, modanın başkenti, kültür başkenti gibi saymakla bitmeyecek lakaba sahip Paris, Fransa’nın başkenti. Dünya üstünde çoğu insanın rüyalarını süsleyen kent Paris. Yılda 45 milyon ziyaretçiyle, dünyanın en popüler turistik şehri olması boşuna değil. Eiffel Kulesi, Arc de Triomphe, Notre Dame Katedrali şehrin simgeleri. Louvre ve Orsay başta olmak üzere efsanevi müzelere ev sahipliği yapıyor. Buranın her sokağında, her taşında, her insanında ayrı bir büyü var. Akdeniz’in renkli sahillerinden romantizmin başkenti Paris’e, Atlas Okyanusu kıyılarından muhteşem şatolara sahip kasabalara kadar çok sayıda alternatif Fransa gezilecek yerler arasında. keyfini çıkarın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here