İtalya’da Görmeniz Gereken 10 Şehir

0
11095

İtalya, hiç tartışmasız dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Tüm görkemiyle ayakta duran binlerce yıllık tarihi mirası, olağanüstü mimarisi, biribirinden şirin köy ve kasabaları, gösterişli sahilleri ve enfes mutfağıyla İtalya, ziyaretçilerinin gönlünü kolaylıkla alan bir ülke. Göz kamaştıran gezilecek yerleri, kültürel ve geleneksel zenginliğe sahip şehirleri, ziyaretçilerine oldukça geniş bir seyahat yelpazesi sunuyor. İtalya, dokunduğunuz her şeyde ayrı bir tat bulacağınız, özellikle sanat severlerin vazgeçilmez gezi noktalarından.

İtalya’da Görülecek En Güzel 10 Yer

10. Cinque Terre

Italya-Sehirler-CinqueTerre

İtalya’nın batısında, La Spezia iel Genova arasındaki yer alan beş kıyı köyünden oluşan Cinque Terre, bozulmamış kıyıları, ve nefis güzellikleriyle çarpıcı bir yer. UNESCO tarafından dünya mirası olarak görülen kent, güzel yürüyüş parkurları, mükemmel şarapları, deniz ürünleri ve muhteşem manzarası ile gezilecek en güzel yerlerden. Genova’dan sahil yolunu takip ederek 2 saate yakın sürede bu şirin köye ulaşabiliyorsunuz.

9. Siena

Italyanin-En-Guzel-Sehirleri

Orta İtalya bölgesinde bir Toscana şehri olan Siena, İtalya’nın en çok turist ziyareti alan şehirlerinden. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Siena, labirenti andıran daracık şirin sokakları, düzenli mimarisi, etkileyici tarihi ortaçağ dokusu ile nefis bir yer. İtalya’nın en güzel meydanlarından Piazza del Campo‘da her yıl düzenlenen dünyaca ünlü Palio At Yarışlarını görmek için milyonlarca insan akın ediyor.

8. Napoli

Italya-En-Guzel-Sehrileri-Napoli

Pompeii antik kalıntılarıyla tarihsel ve kültürel açıdan heyecan verici bir şehir olan Napoli, Milano ve Roma’dan sonra İtalya’nın üçüncü büyük şehri. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan kent, büyüleyici Capri Adası, Pompeii ve Herkulaneum antik kentleri, UNESCO Dünya Mirası tarihi sokakları, tarihi kale ve kiliseleri ile en güzel yerlerden. Pizzanın doğduğu kent İtalya mutfağının en önemli duraklarından birisi. Gurmelerin listesinde üst sıralarda yer almalı.

7. Milano

Sehirleri

Milano, hem İtalya hem de Avrupa’da moda dünyasının kalbinin attığı bir yer. Avrupa’nın en zengin ve pahalı yerlerinden biri olan şehir endüstriyel kökenlerine rağmen, kültür, mimari ve gastronomi açısından ziyaretçilerine geniş bir yelpaze sunuyor. Kentteki muhteşem gotik katedral Piazza del Duomo, dünyanın ilk alışveriş merkezi Galleria Vittorio Emanuele ve dünyaca ünlü opera binası Milano La Scale gezilebilecek yerlerden. Moda düşkünlerinin listesinde yer almalı.

6. Verona

Italya-Sehirler-Verona

Kültür ve operanın merkezi şirin şehir Verona, en az Venedik kadar büyüleyici güzelliklere sahip. Ziyaretçiler kentte bulunan birçok farklı tarihi yapıyı keşfedebiliyor. İtalya’nın kuzeyinde, Shakespeare’nin talihsiz kahramanı Juliet Capulet’in balkon sahnesine atfedilen ev’in bulunduğu romantik şehir, sanat aşıklarının sevdiği yerlerden. Çevresindeki mermer heykelleriyle Piazza delle Erbe, Arena, Roma tiyatrosu, Castelvecchio Köprüsü, Santa Apostoli Kilisesi ile genç aşıklar için romantik bir kaçış yeri.

5. Garda Gölü

Italya-Sehirler-Garda

Kuzey İtalya’da Verona ve Brescia arasında yer alan, ülkenin en büyük üç gölünden biri Garda, her biri tarih, manzara ve gastronomi açısından oldukça zengin duraklar sunuyor. Gölden feribotla Desenzano ve Simeone gibi şirin kasabalara da buradan ulaşabiliyorsunuz. Buradaki çok sayıda pansiyon ve lüks otelin yanı sıra bolca kamping alanı da mevcut. Milano’dan Garda Gölü’ne günübirlik gezi yapmak mümkün.

4. Amalfi Kıyıları

Italya-Sehirleri-Amalfi

İtalya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Amalfi Kıyıları, 50 km’lik kıyı şeridi boyunca uzanan olağanüstü güzellikleri, şirin kasabaları ile en güzel yerlerden. Yine  bu kıyılar, dünyanın en güzel yollarından biri olarak da kabul ediliyor. Ünlü romantik kent Positano, tepede şahane manzaraya bakan Ravello ve Ortaçağ şehri Salerno gibi farklı rota seçenekleri de sunuyor. Buna şirin kent Sorrento‘yu da ekleyebiliriz. Bu güzergahtaki irili ufaklı köylerin sokaklarında kaybolmak şart.

3. Floransa

Italya-En-Guzel-Yerler

Müthiş Toskana kırsalında yer alan Floransa, dünya genelinde sanat severler arasında çok popüler bir yere sahip. Dünyanın 3 büyük sanat galerisinden birinin bulunduğu ortaçağdan kalma, erçek bir kültür merkezi olan şehirde, dünyaca bilinen sanat eserleri, mükemmel mimari yapıtları ve şahane heykeller bulunuyor. Tarihi yapıların birçoğu birbirine yakın olduğu için kenti gezmesi de bir o kadar kolay. En önemli yerler arasında, Floransa’nın en yüksek yapısı olan ve gotik tarzda inşa edilen Floransa Katedrali bulunuyor. Yolunuz düşerse Piazza Michaelangelo’dan muhteşem bir batımı izleyin.

2. Roma

Italya-Sehirleri-Roma

Dünyanın en ünlü şehirlerinden olan Roma, antik geçmişiyle, her yıl dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında ilk sıralarda. Ebedi Şehir (La Città Eterna) olarak anılan Roma’da, görülmesi gereken yerler arasında Kolezyum, Sistine Şapeli, birbirinden güzel meydanlar ve enfes heykelleriyle çeşmeler yer alıyor. Sokaklarında kaybolmak ise ayrı bir keyif, çünkü ne yana baksanız ya binlerce yıllık tarih görüyorsunuz. Her sokak şahane bir meydana açılıyor. Gidin, kaybolun.

1. Venedik

Italya-Sehirleri-Venedik

İtalya’ya yolu düşen herkesin ilk görmesi gereken yerlerden yüzen şehir Venedik, ziyaretçilere olağanüstü karakteristik mimarisini sunuyor. Su trafiğinin ana hattı olan Büyük Kanal, dünyanın en güzel meydanlarından San Marco Meydanı ve şehrin en ünlü kilisesi San Marco Bazilkası, Venedik’te gezilecek yerler arasında en önemlileri. Dünyanın en romantik şehirlerinde hemen her zaman ilk sırada. İtalya en güzel şehirleri arasında ilk sıradaki Venedik, aşıkların listesinde bir numara olmalı.

Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürünün yanında enfes mutfağıyla da ziyaretçilerini etkisi altına almayı başaran İtalya, sanat severlerin vazgeçilmez gezi tercihlerinden. İtalya’nın en güzel şehirleri, ziyaretçilerine muhteşem deneyimler yaşatıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here