Dünyanın En Renkli 10 Yeri

0
4071

Dünyanın farklı yerinde yaşanan bir doğa olayı ya da insan eliyle yapılan bir bina, insanların ilgisini çekiyor. Birbirinden farklı güzelliklere sahip dünya şehirlerinde, her biri çekim merkezine dönüşmeyi başaran yerler, ziyaretçi akınına uğruyor. Kendine has özellikleri ile farklı olan, sokak, mimari yapı, park ya da festivaller seyahat severlerin rotasına giriyor.

Dünyanın En Renkli 10 Yeri

Bo-Kaap, Cape Town, Güney Afrika

Bo-Kaap, Cape Town, Güney Afrika

Cape Town şehir merkezinde bulunan Bo-Kaap, bir sokak boyunca uzanan, farklı renklere boyanmış evlerden oluşuyor. Gündüz saatlerinde çok sayıda turistin ziyaret ettiği sokak, fotoğraf meraklılarının da ilgisini çekiyor.

Kutup Işıkları, Norveç 

Kutup Işıkları, Norveç

Kutup ışıkları (Aurora Borealis), kutup bölgelerinde, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucunda ortaya çıkıyor. Norveç‘in kuzeyi kutup ışıklarının en güzel göründüğü yerlerden biri.

Keukenhof Botanik Bahçesi, Hollanda

Keukenhof Botanik Bahçesi, Hollanda

Amsterdam‘a 35 km uzaklıktaki Lisse’de bulunan Keukenhof Botanik Bahçesi, yalnızca Mart’ın son 2 haftasından Mayıs’ın ilk 2 haftasına kadar ziyarete açık. Schiphol Havalimanı’ndan kalkan otobüslerle 40 dakikada ulaşılabilen bahçe, rengarenk görüntüsüyle ziyaretçilerini etkiliyor.

Park Güell, Barselona, İspanya

Park Güell, Barselona, İspanya

Barselona‘da Güell Ailesi’nin soyluluk göstergesi olarak 1914 yılında tamamlanan Park Güell, şehrin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Parktaki yapıların çoğu farklı renklerdeki seramiklerle bezeli mozaiklerle kaplı.

Havana, Küba

Havana, Küba

Küba‘nın başkenti Havana, 1959 yılında gerçekleşen devrimden bu yana uluslararası ambargolar nedeniyle büyük oranda değişime kapalı. Rengarenk boyalı yapılar ve nostaljik arabaların görüldüğü Havana sokakları, ambargoların esnetilmesi ile birlikte önümüzdeki yıllarda değişim gösterebilir.

Holi Renk Festivali, Hindistan

Holi Renk Festivali, Hindistan

Baharın gelişini kutlamak için Hindistan‘da düzenlenen Holi Renk Festivali, dünyanın farklı yerlerinden binlerce insanı Hindistan’da buluşturuyor. Yeniden doğuşun canlandırıldığı festivale katılanlar birbirlerine toz boya atarak eğleniyor.

Cinque Terre, İtalya

Cinque Terre, İtalya

İtalya‘nın en popüler turistik bölgeleri arasında bulunan Cinque Terre, engebeli bir arazide, sahile bakan 5 farklı köyün genel ismi. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan bu bölge, renkli yapıları ve etkileyici manzarasıyla büyüleyici güzellikte.

Burano, Venedik, İtalya

Burano, Venedik, İtalya

Venedik Lagünü içerisinde bulunan Burano Adası, renkli evleri ve dantel işlemeleri ile turistik bir çekim noktası. Kanal boyunca sıralanan farklı renklere boyanmış, çiçekli evler birbirinden güzel fotoğraf karelerine hayat veriyor.

La Boca, Buenos Aires, Arjantin

La Boca, Buenos Aires, Arjantin

Arjantin‘in başkenti Buenos Aires‘in 47 semtinin en tanınanı olan La Boca, İtalyan göçmenler tarafından kurulmuş. Arjantin’in ünlü futbol takımı Boca Juniors’ın stadının da bulunduğu semt, batık ve eski gemilerin saçlarından inşa edilen, tekne boyasıyla boyanan renkli evleriyle tanınıyor.

Kapalı Çarşı, İstanbul, Türkiye

Kapalı Çarşı, İstanbul, Türkiye

Dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşısı olarak kabul edilen İstanbul Kapalı Çarşı, 4,000 dükkan, 25,000 çalışan ile yılda 100 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor. Dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanı olan Kapalı Çarşı, birbirinden farklı meslek gruplarına ait dükkanlarla rengarenk bir yapıda.

Farklı şehirlerdeki bu renkli yerler dışında, dünyada keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda güzellik bulunuyor. “Listede mutlaka olmalı” dediğiniz güzellikleri yorum bölümüne yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here