Dünyanın En Pahalı Ülkeleri

5
5228

Seyahat etmeyi sevenler maliyetleri düşürerek daha çok yer görebilmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Konaklama, uçak bileti, yeme-içme maliyetlerinde küçük tasarruflar yaparak daha çok destinasyona seyahat etmek mümkün. Yola çıkmadan önce doğru tespit yapmak, daha yolun başındayken planları gerçekçi olarak not etmek gerekiyor. Dünya Ekonomik Forumu, 2015 yılında hazırladığı bir raporda, seyahat edilecek 141 ülkeyi ucuzdan pahalıya doğru sıraladı. Seyahat etmeyi sevenlerin bu listeye göz atıp maliyetleri yeniden hesap etmelerinden fayda var.

Dünyanın En Pahalı Ülkeleri

10. Norveç

Oslo-Norvec
Oslo, Norvec

Dünyanın en pahalı ülkelerinden Norveç‘e uçak seyahati gerçekleştirmek ucuz sayılabilecek bir fiyatla mümkün. Ülkede bir gecelik otel ücreti ise ortalama 151,70 $. Satın alma endeksinde ise Norveç oldukça pahalı bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. 138. sırada yer alan Norveç en pahalı 2. ülke konumunda. Bu pahalılık benzin fiyatlarına da yansıyor. Türkiye’den sonra dünyanın en pahalı benzininin satıldığı ülkede bir litre benzin için 2,51 $ ödemeniz gerekiyor. Seyahat edenlerin Norveç konusunda hesap kitap yapmadan yola çıkmaması gerekiyor.

9. Avusturya

Viyana-Avusturya
Viyana, Avusturya

Avrupa ülkesi Avusturya uçak biletleri konusunda en ucuz 125. ve otel fiyatları açısından ortalama gecelik 125,90 $ ile 45. sırada yer alıyor. Benzin fiyatında litre başına 1,8 $ ile genel sıralamanın 111. sırasında yer alıyor. Avrupa odaklı bir seyahat planı yapanların Avusturya’da maliyetleri düşürerek hareket etmesi bütçe için gerekli.

8. İsveç

Stockholm, isveç
İsveç’in başkenti Stockholm

Kuzey Avrupa ülkelerinden İsveç uçuş fiyatları açısından dünyanın en ucuz 26. ülkesi olabilir, fakat ucuzluğu sadece bununla sınırlı. Otel konaklamasında 70. sırada olan İsveç’te gecelik ortalama ücret 159,80 $ civarında. Tüm bunlara ek olarak İsveç’te ürün ve hizmetler ABD’den yüzde 30 daha pahalı. Benzin litre fiyatı 2,83 $ olan İsveç sadece bu veriyle bile dünyanın en pahalı ülkelerinden biri. İsveç yolculuğunda yeme içmeden konaklamaya, toplu ulaşımdan bireysel turlara kadar her şey oldukça pahalı olarak karşınıza çıkıyor.

7. Fransa

Paris-Fransa
Paris, Fransa

Dünyanın en pahalı ilk 3 ülkesi sıralamasında yer alan Fransa uçak biletleri sıralamasında 114. sırada. Ülkede güzel bir otelde konaklamak isteyenler gecelik 219,80 $’ı gözden çıkarmak zorunda. Ürün ve hizmetler ise ABD’ye oranla yüzde 10 daha ucuz. 1,89 $/lt benzinin fiyatı ile Fransa dünya sıralamasında 118. sırada yer alsa da temel harcamalar konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

6. Danimarka

Kopenhag-Danimarka
Kopenhag, Danimarka

Avrupa’nın hatırı sayılır pahalı ülkelerinden Danimarka uçak bileti konusunda en ucuz 57. ülke. Gecelik ortalama konaklama ücretin 150,20 $ olduğu ülke, hizmetler konusunda oldukça pahalı. Danimarka’ya seyahat edenler ürün ve hizmetlerin pahalılığı konusunda şaşkına dönebilir. Akaryakıt fiyatlarının pahalı olması nedeniyle toplu ulaşım alternatifleri de beklentinin üzerinde fiyata sahip. Danimarka için iyi bir bütçeye gerek var.

5. İtalya

Roma-Italya
Roma, İtalya

Kıta Avrupasının en çok turist ağırlayan destinasyonlarından İtalya uçuş ücretlerine göre 83. sırada ve daha da güzeli gecelik ortalama konaklama için 170,50 $ ile dünyada 76. ucuz ülke. Tüm verilere bakıldığında dünyanın en pahalı 9. ülkesi ancak bu veriler turistler için daha da can yakıcı olabiliyor.

4. İsrail

Tel-Aviv-Israil
Tel Aviv, Israil

Orta Doğu’nun büyüleyici ülkelerinden İsrail uçak biletleri konusunda dünya sıralamasında 77. sırada. Konaklama ücretlerinde ise gecelik 201,30 $ ile 83. sırada yer alıyor. Bu orta derecede pahalılık ürün ve hizmetlerde de kendisini gösteriyor. Her ne kadar Orta Doğu’da yer alsa da benzinin litresi 1,99 $ fiyatıyla ortalamanın üstünde. İsrail’i ziyaret etme planı olanların parasını iyi ayarlaması gerekiyor.

3. Avustralya

Sydney-Avustralya
Sydney, Avustralya

Avustralya ulaşım konusunda ülkemize en uzak destinasyonlar arasında. Bu ülkeyi ziyaret etmeyi planlayanların öncelikle uçak bileti konusunu çözmesi gerekiyor. Ürün ve hizmetler ABD’ye göre yüzde 50 pahalı, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında petrol görece ucuz. Ancak yine de bu veriler ülkeye seyahat etmek için ciddi bir bütçe gerektiğini söylüyor.

2. Birleşik Krallık

Londra-Birlesik-Krallik
Londra, Birleşik Krallık

Dünyanın en pahalı ülkelerinden Birleşik Krallık’a uçan çok sayıda hava yolu şirketi olmasına rağmen uçak biletleri de bir o kadar pahalı. Gecelik konaklama, yeme-içme gibi kriterlere bakıldığında da ülke Avrupa’da zirveye oynuyor. Vize ücretleri ve diğer tüm kalemleri de eklediğinizde sandığınızdan yüksek bir fatura ile karşılaşıyorsunuz.

1. İsviçre

Dunyanin-En-Pahali-Ulkeleri
Zürih, İsviçre’nin en pahalı şehirlerinden

İsviçre ismi dünyada lüks ve pahalı kelimeleriyle yan yana getiriliyor genellikle. Ulaşım başta olmak üzere aklınıza gelecek her şeyin oldukça yüksek olduğu ülkede ürün ve hizmetler konusu da Türkler için sıkıntılı. Tüm bu kriterleri düşündüğünüzde İsviçre’nin dünyanın en pahalı ülkesi olduğunu söyleyebiliyoruz.

Listede yer alan ve göz korkutan bu ülkelere yapacağınız seyahatleri ucuza getirmek sanıldığı kadar zor değil. Uçak bileti uygulaması aracılığıyla bulacağınız uygun uçak biletleri ile gidiş dönüşten ciddi bir tasarruf sağlayarak seyahati ekonomik hale getirebilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Dünyanın her yerinde Türk Lirası’nın değeri çok düşük. Durum böyle olunca, alternatif ulaşım ve konaklama seçenekleri araştırmak ve seyahat için en uygun zamanı beklemek şart oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here