Dünyanın En Güzel Ülkeleri

0
5578

Her ülkenin kendine has güzelliği ve nefes kesen eşsiz özellikleri var. Ancak kimisi görülecek güzellikleri, gezilecek yerleri ve hem doğa hem insan eliyle yapılmış güzellikleriyle insanın aklı başından alabilecek muhteşemlikte yerlere sahip. Herkesin gönlündeki en güzel ülkeler listesi farklı farklı olsa da siz listemize ve nedenlerine bir göz atın.

Dünyanın En Güzel Ülkeleri

1. İtalya

Amalfi-Kiyilari-İtalya

İtalya, Dünyanın en güzel şehirlerini, en ilham verici kültürel hazineleri ve doğaüstü manzaralarıyla başka hiç bir yerde bulamayacağınız güzellikleri bir arada barındıran bir ülke ve çok zengin ve köklü bir geçimişe sahip. Venedik, Floransa ve Roma mimari güzellikleriyle öne çıkarken, doğal bir başyapıt olan Toskana’nın tepeleri, üzüm bağları, tepesi karlı dağlarıyla göz alıyor. Diğer yanda Amalfi Kıyıları şahane manzarası ve şirin köyleriyle misafirlerini büyülüyor. Maggiore Gölü ve Alpler’i gördükten sonra Dünya’da başka hiç bir ülkenin bu kadar güzeliği bir arada bulunduramayacağının farkına varacaksınız. Seyahat listenizde ilk sıralarda olmalı

2. Güney Afrika 

Table Mountain Guney Afrika

Cape Town dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Güney Afrika efsanevi güzellikte manzaralara sahip. Görenlerin bu konuda hem fikir olacaklarına eminiz. Güney Afrika’ya yolunuz düşmesine önemli sepep Kruger Ulusal Parkı mutlaka ölmeden önce görülmesi gereken bir yer. Blyde Nehri Kanyonundan Drakensberg Dağlarına kadar her bir köşesi olağanüstü güzellikler sunuyor. Fotoğraf makinenizi alıp Cape’in muhteşem manzaraları içine girdiğinizde gerçekten başka hiç bir yerde görülemeyecek kadar güzellikte ilham verici manzaraların tadını çıkartabilirsiniz.

3. İspanya

Barcelona-Ispanya

İspanya deyince akla gelen ilk şey kötü bir şekilde aşırı gelişmiş olan Costa del Sol yada Balearik Adalarının kıyı bölgeleri ancak İspanya bundan çok çok daha fazlasına sahip. Beyaz akdeniz evlerinden sofistike şehir merkezlerine kadar belki de Dünyada ki en fazla çeşitliliğe sahip ülkelerden biri. Dünyanın hiç bir yerinde Barcelona kadar kendine has bir özelliğe sahip şehir bulamazsınız ve Pirenes’den Endülüs’e kadar İspanya her türlü filmde, resimde yada kitapta arkaplan olarak yer alabilir. Güzel yaşamanın uyulması gereken bir kural gibi uygulandığı yaşam tarzı ve iyi korunmuş tarihi merkezleri bu tutkulu şehri vazgeçilmez yapan unsurlardan sadece bir kaçı. Hepsinin yanında aralarında Alhambra’dan Cordoba’da ki dev camiye kadar dünyanın en devasa, güçlü ve eşsiz eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

4. Amerika

Dunyanin-En-Guzel-Ulkeleri

Hawai Adaları, Büyük Kanyon’un o muhteşem görüntüsü, Tahoe Gölü’nün berrak suları, Alaska’nın vahşi yaşamı, Yellowstone, Yosemite ve diğer ulusal parkları, Smoky Dağları… Tüm bu özellikler Amerika’yı dünyanın en güzel ülkeleri arasında almasına sebep. 2004 yılında dünyanın en çok turist ziyareti alan 2. ülkesi olmasına şaşmamalı. Bu liste sonsuza kadar gidebilir ve güzel şehir görüntüsü bakımından tüm ülkeyi kurtarabilecek olan San Ferancisco. Gelişmiş ülkeler arasında alışveriş merkezleri, otobanlar, yüzlerce restoranlar, bilbordlar, ucuz oteller ve ruhsuz mahalleleriyle en çirkin şehirlere sahip olan Amerika, söz konusu doğa olunca gerçekten çok çok güzel bir ülke.

5. Avustralya

Uluru-Kata-Tjuta-National-Park-Avustralya

Avustralya bir ülkeden çok daha fazlası, bir kıta ve hatta ondan da daha fazlasısını ziyaretçilerine sunan yeryüzünün benzersiz coğrafyalarından biri. Ulusal park içinde bulunan vahşi yaşam parkları ve muhteşem manzaralar Avusturalya’yı muhteşem yapmaya yetiyor. Mornington Yarımadasının denizdeki mercan kayalıklarına açılan bölümü dünyanın en muhteşem görüntülerinden biri ve tabiki doğallığından hiç bir şey kaybetmemiş Whitsunday adaları. Tabiki bir de Sydney ve limanı var. En güzel şehir ikonlarından biri. Kıtanın göbeğinde yer alan Uluru ve Kuzeyde yer alan Kakadu 40 bin yıldır Dünyanın en eski ve hala ayakta olan kültürü Aborijinlere yurt olmuş. İzlerini sürün.

6. Brezilya

En-Guzel-Ulke

Dünyanın en güzel şehri Rio ve en çirkin şehri Sao Paulo‘ya sahip ülke Brezilya ama doğa konusunda Tanrı tarafından sanki ayrıca ödüllendirilmiş gibi. Amazon ormanlarının güzelliği zaten tartışma konusu olabilecek bir şey değil ve büyüklüğü ise hayal edilemeyecek kadar. At nalı şeklindeki şelale olan Iguazu sürekli olarak bir gökkuşağı oluşturuyor ve dünyanın en nefes kesen görüntülerinden biri olduğunu söylemek gerek. Kuzey doğuda görülebilen barok mimarisi ve geleneksel kültürle birleşmiş, yapımında altın kullanılan iç tasarımı ise dünyanın en güçlü ruhuna sahip yerlerden biri haline getiriyor. Ülke’nin diğer şehirleri bu kadar güzel olmasa bile, Brezilya listenin üst sıralarını zorlayabilecek nitelikte.

7. Fransa

En-Guzel-Ulkeler

Paris, ihtişamlı kültürün mükemmel atmosferini yansıtan ve tüm ilgiyi üzerine çeken bir şehir olsa da, elbette Fransa’da bundan çok çok daha fazlası var. Muhteşem Loire Vadisinden yemyeşil Provence’e kadar. Ve büyüleyici Riviera ile birlikte eğer dünyanın en muhteşem sarayını (Versay) ve müzesini (Louvre) görmek istiyorsanız hepsi buradalar. Eğer halen yetmediyse, majesteleri St. Michel’i, ülkenin dört bir yanında bulunan muhteşem manzaralı şatolarını görebilirsiniz. Dünyanın en güzel şarabını üreten ülkesi olarak kabul edilen Fransa’da, ayrıca 400 çeşit peynir üretiliyor. 2004 yılında dünyada en çok turist ziyareti alan ülke olarak Fransa 1 numaraya oturdu. Eski tarz yaşama sahip köyleri ülkenin her yerinde bulunuyor. Fransa ayrıca dünyanın en üst düzey kafelerine ve kusursuz görünen kasabalarına ve şarap üretimi yapılan Bordeaux ve Champagne gibi şehirlere de sahip.

8. Almanya

Almanya-En-Guzel-Yerler

Almanya, sahip olunan güzellikleri ve turistik cazibesiyle belki de bu konuda dünyanın en küçümsenmiş ülkesi. Almanya masal diyarlarının ve mimari mücevherlerin bulunduğu bir ülke. Büyük şehirlerinde genellikle güzellikten çok enerjik bir yaşam göze çarpıyor ancak Münih’in kendine has bir ruhu var ve aynı şekilde daha küçük şehirler olan Dresden, Heidelberg, Leipzig ve Potsdam da ya geçmişten bu güne korunmuş yada restore edilmiş göze hitap eden çok güzel bir atmosfere sahip. Ancak Almanya’nın gerçek güzelliği Bavyera’nın romantik yolunda ve o yoldaki inanılmaz kalelerde yatıyor. Alp Dağları’nın eteklerinde bulunan görkemli göller ve dağlar, üzüm bağları, büyüklü Siyah Ormanı ile baştan sonra muhteşem bir his uyandırıyor insanın içinde. Ülke’yi bir gezmeye başladınız mı sürprizlerin ardı arkası kesilmeyecek.

9. Yunanistan

Dunyanin-En-Muhtesem-Ulkeleri

Ege denizinin mavi sularında bulunan Yunan Adaları dünyanın en güzel plajlarına sahip. Ülke ile ilgili akla gelen ilk şey bu olsa da bunun dışında Olimpos Dağı, muhteşem Meteora ve ülkenin dört bir yanında bulunan antik harabeler de bulunuyor. Yunan Adaları, dünyaca ünlü bir üne sahip. Estetik arayanları hayal kırıklığına uğratan Atina’ya rağmen, Yunanistan tüm duygulara hitap etmesini başaran ve bu kadar tanrının neden burada yaşamış olduğunu açıklayacak güzellikte bir ülke.

10. Portekiz

Portekiz

Dünya’nın en eşsiz volkanik oluşumları dendiğinde Portekiz çok iyi bilinmese de fünyanın en güzel ülkeleri arasında. Madeira’nın “yüzen bahçesi”, olağanüstü etkileyici sahil şeridi, Alentejo’nun ortaçağdan kalmış Marvao ve Monsaraz gibi köylerinin bulunduğu huzurlu düzlükleri, Peneda-Geres Ulusual Parkı ve Douro Vadisi ile Sintra’nın büyülü atmosferinde doğa ile insanoğlunun buluşması. Herbiri görülmeye değer güzellikte. Lizbon ve Porto gibi merkezler ihmal edilmiş gibi görünse de sahip oldukları sahil manzarası ve içinde aradığınız her türlü şeyi bulabileceğiniz ufak bir merkez halinde olduğundan oldukça çekici. Bu kadar küçük bir ülkede bu kadar çok şeyi bulabilmenin yanında güneşin en güzel olduğu ülkelerin de başında geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here