Dünyanın En Güzel 5 Parkı

0
966

Parklar, şehirli insanların nefes almak ve dinlenmek için kaçabildikleri yerler. Özellikle dünyanın büyük metropollerinde bulunan devasa şehir parkları, bu açıdan oldukça önemli. Kirli havadan ve binaların boğucu görüntüsünden uzaklaşıp, kuş sesleri ve ağaçlar arasında huzurun tadını çıkarabileceğiniz bu parklara, dünyanın pek çok şehrinde rastlayabilirsiniz. Bazıları 1800’lü yıllara dek uzanan köklü bir geçmişe sahip olan bu görkemli yeşil alanlar, şehirden uzaklaşamayanların koşu, piknik, bisiklet gezisi gibi aktiviteler yapması için de oldukça ideal. İşte dünyanın en güzel parkları arasından öne çıkan birkaç yer.

Dünyanın En Güzel 5 Parkı

1. Central Park, New York, ABD

Dunyanin-En-Guzel-ParklariAmerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan ve kurulduğu1857 yılından bu yana şehrin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelen Central Park’ta, koşu ve bisiklet parkurları, yürüyüş yolları ve irili ufaklı göletler arasında keyif dolu zamanlar geçirebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde de bulunan Central Park, 778 dönümlük arazisiyle, dev gökdelenler ve binalarla kaplı olan şehrin nefes almasını sağlıyor. Park her yıl yaklaşık 40 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

2. Hyde Park, Londra, İngiltere

Hyde-Parkİngiltere’nin Londra şehrinde bulunan Hyde Park, 250 hektarlık alanıyla dünyanın en büyük şehir parklarından biri. 1637 yılında ziyarete açılan ve gün içinde binlerce kişiyi apırlayan bu park, ülkedeki pek çok etkinliğe ve gösteriye de ev sahipliği yapıyor. Londra’nın bulutlu havasından ve kalabalık atmosferinden uzaklaşmak isteyenleri doğayla buluşturan bu park, şehirdeki Kraliyet Parklarının da en büyüğü konumunda.

3. Vondelpark, Amsterdam, Hollanda

Dunyadaki-En-Guzel-ParklarAmsterdam, Hollanda gezilerinin en vazgeçilmez duraklarından. Amsterdam’ın en hareketli yerlerinden biri olan Vondelpark ise şehirde biraz dinlenmek ve nefes almak için oldukça cazip. Gölleri, yeşil alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurlarının yanı sıra ormanlık alanlarda yaşayan hayvan türleriyle de ilgi çeken bu park, yıl içinde düzenlenen pek çok konser ve sanat etkinliğine sahne oluyor. Yılda ortalama 10 milyon kişinin ziyaret ettiği bu parka uğrayıp, etrafı izlerken biranızdan birkaç yudum alabilirsiniz.

4. Villa-Borghese, Roma, İtalya

Villa-BorgheseÜlkenin ünlü sanat galerilerinden Galleria Borghese’e ev sahipliği yapan Villa-Borghese, sanatı doğayla buluşturan bir şehir parkı. İtalya’nın Roma şehrinde bulunan Villa-Borghese’e gittiğinizde etrafınızdaki heykelleri, göletleri, çeşmeleri ve nefis doğayı seyretmeye doyamayacaksınız. Roma’nın büyüleyici turistik yerlerini ziyaret ettikten sonra bu parka gelip biraz soluklanmak iyi gelebilir. Zira şehri keşfetmek sizi oldukça yorabilir.

5. Retiro Park, Madrid, İspanya

Retiro-ParkAvrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Madrid’e gittiğinizde, 19. yüzyıldan bu yana şehrin güzelliğine güzellik katan Retiro Parkı görmeyi ihmal etmeyin. Yaklaşık 350 hektarlık bir alan üzerine kurulan bu park, yapay göleti, sarayı ve içinden tazecik çiçek kokuları yükselen gül bahçesiyle göz alan bir görünüme sahip. Kendinizi bu hoş manzaradan mahrum etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here