Dünyanın En Büyük Sanat Müzeleri

1
50

Kültür ve sanat gezilerinin vazgeçilmez mekanları olan sanat müzeleri, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ziyaretine uğruyor. Binlerce yıllık sanat eserleri ve tabloların sergilendiği bu müzelerde, dünyaca ünlü ressamların ve sanatçıların birbirinden değerli eserlerini görüp, estetik algınızı yepyeni boyutlara taşıyabilirsiniz. Eğer seyahat rotanızı henüz belirlemediyseniz, dünyanın en büyük sanat müzelerinin yer aldığı şehirlere giderek, Asya’dan Avrupa’ya dek uzanan geniş bir coğrafyaya yayılan bu büyüleyici mekanlarda keyif dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

Dünyanın En Büyük Sanat Müzeleri

1. Louvre Museum, Paris

Louvre-MuzesiFransa’nın romantik şehri Paris’te yer alan Louvre Museum, 350 binden fazla sanat eseriyle dünyanın en büyük sanat müzesi konumunda. 73 bin metrekarelik bir alanı kaplayan bu devasa müzenin tamamını gezmek ve içindeki tüm eserleri görmek için en az iki buçuk ay zaman gerekiyor. O nedenle bu müzenin hakkını vererek gezmek için birkaç günlük seyahatler pek de yeterli değil. Louvre’ye gitmeden önce biraz araştırma yapıp, en önemli eserlerin sergilendiği galerileri belirlemek daha tatmin edici bir gezi yapmanızı sağlayabilir.

2. State Hermitage Museum, St. Petersburg

State-Hermitage-MuseumState Hermitage Museum, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde görülebilecek en popüler yerlerden biri. 1764 yılında kurulan ve içinde üç milyon eserin sergilendiği bu müze, dünyanın en büyük resim koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Rus Çariçesi Katerina’nın bir müzayededen 200 tablo satın alıp, koleksiyoner olmaya heveslenmesinin ardından bu müzenin ilk eserlerinin oluşmaya başladığı söyleniyor. Pazartesi günleri kapalı olan State Hermitage Museum, her ayın ilk perşembe günü ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

3. National Museum of China, Pekin

National-Museum-ChinaNational Museum of China, Çin’in tarihi ve sanatsal yapısı hakkında fikir sahibi olmak isteyenlerin gözde adreslerinden. Pekin şehrinde bulunan ve 2017 yılında sekiz milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen müze, 200 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu. 1959 yılından bu yana aynı yapı içinde bulunan iki müzenin birleştirilmesiyle oluşturulan ve 2003 yılında hizmete giren National Museum of China, pazartesi hariç haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında açık ancak ziyaretçi alımları saat 15.30’da sona eriyor.

4. Metropolitan Museum of Art, New York City

Metropolitan-Museum-ArtAmerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük sanat müzesi olan Metropolitan Museum of Art, 1870 yılında açıldı. İki milyondan fazla eserin sergilendiği kalıcı koleksiyonunun yanı sıra çok sayıda geçici sergi ve koleksiyona da ev sahipliği yapan müze, ülkede kültür- sanat denildiğinde ilk akla gelen yer. Yılda yedi milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen bu müzede, antik sanat eserleri, modern sanat koleksiyonları, silahlar, eski giysiler ve müzik aletleri gibi çok sayıda parça görülebilir.

5. Vatican Museums, Vatican City, Roma

Vatican-MuseumsRoma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen Vatican Museums Vatikan Müzeleri), Sistina Şapeli, Etrüsk Müzesi (Museo Etrusco), Dört Raffaello Odası ve sarmal merdivenleriyle ünlü. Yaklaşık 42 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Vatican Museums’da, 70 binden fazla sanat eseri sergileniyor. Bu müzelerdeki tüm bölümleri gezmek için en az iki gününüzü ayırmanız gerekebilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here