Dünyadaki Popüler Şehir Meydanları

0
280

Dünyadaki şehirlerin tüm kalabalığını taşıyan meydanlar, halkın en önemli buluşma noktalarından. Yılbaşı, konserler, resmi törenler, anma etkinlikleri ve hatta siyasi parti etkinlikleri için de kullanılan bu şehir meydanlarının bazıları, binlerce yıllık bir tarihi de beraberinde taşıyor. Çevrelerini kuşatan görkemli yapılar, zemini süsleyen birbirinden değerli taşlar, sütunlar ve heykellerle tiyatro sahnelerini andıran bu meydanlar, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Eğer siz de dünyadaki popüler şehir meydanları ve onların şahane güzelliklerini merak ediyorsanız, aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Dünyadaki Popüler Şehir Meydanları

1. Times Square, New York

Times-SquareNew York’a gelen ya da gelmek isteyen her turistin hayalini süsleyen ve yılda yaklaşık 40 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Times Square, dünyanın en ünlü meydanlarından biri. Times Square, neon ışıkları, gökdelenleri ve dev reklam panolarıyla günün 24 saati hareketin ve canlılığın eksik olmadığı bir meydan.

2. Grand Place, Brüksel

Grand-Place-BrukselBelçika başkenti Brüksel’in en önemli meydanı olan Grand Place, Avrupa’da Orta Çağ’dan kalma en güzel meydanlardan biri. Meydanın çevresinde de bir zamanlar loncaları barındıran binalar yer alıyor. Çoğu 17. yüzyıldan kalma bu binalar arasında, belediye binası ve kralın evi olan Maison du Roi da bulunuyor. Grand Place, özellikle Noel zamanında ayrı bir canlılığa ve harekete sahip oluyor.

3. Kızıl Meydan, Moskova

Kizil-MeydanTarih boyunca pek çok siyasi ve toplumsal olaya sahne olan Kızıl Meydan, dünyanın en turistik ve etkileyici şehir meydanlarından. Etrafı Saint Basil Katedrali, Devlet Tarih Müzesi, Lenin’in Mozolesi ve Kremlin’in uzun tuğla duvarları ile çevrili olan bu tarihi meydan, geceleri de ışıl ışıl görüntüsüyle göz kamaştırıyor.

4. Staromestske Namesti, Prag

Staromestske-NamestiWenceslas Meydanı ve Charles Köprüsü arasında yer alan Staromestske Namesti, Orta Çağ’ın büyüleyici atmosferini yansıtan görüntüsüyle nefes kesiyor. Etrafında tarihi binaların da bulunduğu Staromestske Namesti, Prag’ın eski kent meydanı olmasının yanı sıra Avrupa’nın en güzel Orta Çağ meydanı örneklerinden.

5. Piazza San Pietro, Roma

Piazza-San-PietroVatikan’da bulunan Piazza San Pietro (San Pietro Meydanı), çevresini saran birbirinden görkemli yapılarla nefes kesen bir görünüme sahip. San Pietro Bazilikası’nın önünde konumlanan bu meydan, İtalya gezilerinin en vazgeçilmez duraklarından.

6. Plaza Mayor, Madrid

Plaza-Mayor-Madridİspanya’nın en ünlü meydanı olan Plaza Mayor, tarih boyunca hem acı olaylara hem de heyecan dolu gösterilere ev sahipliği yaptı. Günümüzde de ülkeye gelen turistlerin ziyaret ettiği yerlerin başında gelen bu meydan, bir dönem konserleri boğa güreşleri ve hatta futbol maçları için bile kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here