Dünya’da Kamp Yapılacak En Güzel 8 Yer

0
6961

Aile fertleriyle yapılan yada müzik festivallerinde çamur içinde kalmış çadırları unutun çünkü kamp yapmak yeniden dirilmek gibidir. Çadırınızı kurup, kamp ateşinizi yakıp yıldızların altında uyuya kalmaktan daha güzel hiçbir şey sizi doğaya geri döndüremez. Sessizlik, taze ve bol oksijenli bir hava, parıldayan yıldızlar, ateşte pişirilmiş leziz yiyecekler ve en önemlisi ateş başında yapılan unutulmaz sohbetler.

Aşağıda seçtiğimiz, Dünya’da kamp yapılacak en güzel 8 yer, yıldızların altında uyumak için en güzel yerlerden bazıları.

Dünya’da kamp yapılacak en güzel yerler

1. Sahra Çölü, Fas

Sahra Çölü, Fas

Fas’a gidip Sahra çölüne gitmemek asla olmaz ancak tam olarak bu deneyimi yaşayabilmek için deve ile çöle gidip geleneksel bir göçebe kamp yerinde kalmanız gerekir. Bu kamp yerleri en basitten çok rahat olanlarına kadar değişiklik gösteriyor, sonuçta tam olarak herşeyi kendiniz yapmıyorsunuz.

Yolda yanınıza bir rehber olacak ve yemek kamp alanında yapılacak – yine de daha muhteşem bir kamp alanı bulmak imkansız gibi. Sonsuz çöl, gizli kalmış kum tepelerinin dibinde olmak ve en güzeli ise güneşin doğuşunu o uçsuz bucaksız çöl ufuğundan izlemek – tabi sabahın 4’ünde yatağınızdan kalkabilirseniz.

2. Yellowstone Ulusal Parkı, ABD

Yellowstone Ulusal Parkı, ABD

Eğer kaya tırmanışı, dağ bisikleti yada yürüyüşten hoşlanıyorsanız meşhur Yellowstone Ulusal Parkı keşfedilmeyi bekleyen yaklaşık 9000 km2 lik doğal alanıyla Amerika’nın en iyi outdoor bölgesi. Öyle ki kampçıların çadırlarının rengiyle bile uyum sağlayabilecek bir mekan bulmaları bile garanti ediliyor.

Sayısız kanyon, yüksek rakımlı göller, balık dolu nehirler, volkanik dağlar… Kampınızı kurun, doğal kaplıcalarda kısa bir yürüyüş yapın. Kamp ateşinde ne pişirdiğinize dikkat edin – boz ayılar ve kurtlar bu vahşi yaşam alanının diğer sakinleri.

3. Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

Kampçıların dünya’da en sevdiği ülkelerden biri kuşkusuz Yeni Zelanda! Çadırınızı dev plajlar, dağlar, platolar, gölgelik ormanlar gibi hemen hemen her yere kurabileceğiniz bir yeri es geçmek imkansız olurdu. 7 ay geçirdiğim bu ülke olağanüstü doğasıyla her göreni kendisine aşık etmeyi iyi biliyor.

Ülkenin “özgür kamp” sistemi bulunuyor. Bunun anlamı da hemen hemen tüm kamu alanlarında kamp yapmak mümkün, ancak bazı kesin kurallara uyulduğu sürece tabiki. Her şeyden önce atıklarınızı taşıyacağınız bir ünite yada kamp tuvaletiniz olması gerekiyor, çünkü burada umumi tuvalet bulunmuyor ve kendi atıklarınızı yanınızda taşımanız gerekiyor. Kamp alanlarının ücretleri değişken fakat hükümet ulusal parklarda bulunan kamp alanlarında temel ihtiyaçların karşılanması karşılığında yaklaşık 5$ kadar bir ücret alıyor.

4. Avusturalya’nın şehir dışı bölgeleri

Avusturalya’nın şehir dışı bölgeleri

Devasa kırsal bölgeleri, her yere serpilmiş çöl kumları, dolambaçlı nehirleri ve uçsuz bucaksız yeşil ovaları Avusturalya’nın taşra bölgelerini dünyanın en güzel kamp yerlerinden biri yapıyor. Eğer burda kamp yapacaksanız, bunu Avusturyalı yani “Aussie” tarzında yapmanız gerekiyor. Haziram 2011’da 600 Milyon Yıllık Kutsal Kaya: Uluru milli parkı yakınlarında yaptığım kamp ise unutulmazdı.

Standart çadır yerine swag al (Su geçirmeyen ve içinde mat bulunan koza şeklinde bir uyku tulumu), kamp ateşini yak ve yıldızların altında uyu. Eğer daha maceracı olmak istiyorsanız “bush barbecue” deneyebilirsiniz. Bir çukur kazın, içinde ateş yakın ve yemeğinizi bunun üzerinde pişirin. En önemlisi ise bilinmeyen bir yere gittiğinizde mutlaka tam olarak nereye gittiğinizi birisine söyleyin, ekstra erzak, yakıt ve bir uydu telefonu alın. Unutmayın, bazen yerel halk bile buralarda kaybolabiliyor.

5. Masai Mara Ulusal Alan, Kenya

Masai Mara Ulusal Alan, Kenya

Dünya’da en çok aslan nüfusunun bulunduğu, Büyük 5’li (The big 5) ve 570 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmanın yanında 2 milyon ceylan, zebra, antilop’un göçüne tanık olunabilen bir yerde kamp yapmak tam olarak vahşi hayvanlarla dolu bir hayvanat bahçesinin ortasında uyumak gibi bir şey.

Masai Mara’da ister düşük bütçeli isterseniz de lüks bir komfor sağlayan kamp alanlarını seçebilirsiniz. Değişmeyen tek şey 5 yıldızlı bir temaya sahip olacağınız. Akasya ağaçlarıyla dolu zengin yeşil alanları, hipopotam ve timsahlarla dolu nehirler ve kırmızı renk tonuna bürünmüş manzarasında uçan rengarenk sıcak hava balonları.

6. District Gölü, İngiltere

District Gölü, İngiltere

Siz sormadan biz söyleyelim, evet İngiltere’de çok yağmur yağıyor ama bu İngilizleri çadırlarını kurup, gaz ocaklarında yemek yapıp, tepeye güzelce yerleştirilmiş muşambanın altında yumuşak yağmur damlalarını dinleyip uyuya kalmaktan geri bırakmıyor.

Zaten dünyanın en güzel kırsal bölgelerinden biri olan bu yere yağmur yüzünden gitmemek çok zalimce olurdu. İngiltere’de ki en büyük park olmasının yanında Jane Austin yada C.S. Lewis’in fantezilerinde ki cennet gibi tasvir edilen İngiltere taşrasının en güzel örneği. Yemyeşil kırları, cam gibi gölleri ve yabani çiçeklerle bezenmiş bir manzara – çadırınızı başka nasıl bir yere kurmak isteyebilirsiniz ki?

7. Corcovado Ulusal Parkı, Kosta Rika

Corcovado Ulusal Parkı, Kosta Rika

El değmemiş bir doğada vahşi yaşamın hüküm sürdüğü bir kamp alanı arıyorsanız, Kosta Rika’nın balta girmemiş devasa ormanları tüm beklentileri fazla fazla karşılıyor.

Corcovado Ulusal Parkı dünyanın biyolojik olarak en çeşitli doğal parklarından biri olmasından ötürü oldukça iyi bir seçim olacaktır. Issız sahilleri, şelaleleri, kıyı gölleri ve hemen çadırınızın kapısın açınca karşınıza çıkacak olan uçsuz bucaksız tropikal yağmur ormanlarıyla doyamayacağınız kadar çok manzaraya sahip. Eğer şanslıysanız (yada şanssız), parkın diğer sakinleriyle bile – maymunlar, kaplanlar, tembel hayvan ve hatta pumalar ile karşılaşabilirsiniz.

8. Haleakala Ulusal Parkı, Hawaii

Haleakala Ulusal Parkı, Hawaii

Hawai’de kamp yaptığınızı düşününce muhtemelen aklınıza ilk olarak sahilde uyanmak geliyordur ama burası hakkında beyaz kumsalları ve dev dalgaları dışında bilmediğiniz başka şeyler de var.

Lüks tatil için sahil resortlarını unutup Haleakala Ulusal Parkın’ı deneyin. Eğer bu lüks yerlerden kurtulabilirseniz Kipahulu yağmur ormanlarının eteklerinde yada Ohe’o nun gece yüzebileceğiniz göllerinin yanında kamp kurabilirsiniz. Yürüyüş yaparak vakit geçirebileceğiniz bir çok yer bulunuyor – Haleakala volkanına çıkıp muhteşem bir gündoğumu izleyebilir yada Waimoku şelalelerinde bir yürüyüş yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here