Cordoba’da Görülmesi Gereken 10 Yer

0
32

Romalılar tarafından Guadalquivir Nehri kenarına kurulan ve 10. yüzyılda dünyanın en kalabalık şehri konumuna gelen Cordoba, farklı kültürleri buluşturan köklü ve görkemli tarihiyle ünlü bir Endülüs yerleşimi. Roma döneminden ve İslam mimarisinden izler taşıyan etkileyici yapılarıyla göz kamaştıran Cordoba, zengin kültürel dokusu, şehrin dört bir yanını saran rengarenk çiçekleri ve her yıl mayıs ayında düzenlenen festivalleriyle de İspanya‘nın popüler turizm destinasyonlarından.

Cordoba’da Görülmesi Gereken 10 Yer

1. Cordoba Mezquita 

Cordoba-Mezquita

Kırmızı tuğlalı kemerleri ve 856 mermer sütunuyla mistik bir atmosfere sahip olan Cordoba Mezquita, La Mezquita, La Mezquita Cathedral ve Kurtuba Camii gibi birbirinden değişik isimlerle anılıyor. Cordoba, tarih boyunca farklı dinlere mensup milletler tarafından fethedildiği için bu yapı da çeşitli dinlerin izlerini taşıyor. Günümüzde katedral olarak kullanılan Mezquita, UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alıyor.

2. Alcazar de los Reyes Cristianos

Alcazar-Reyes-Cristianos

Guadalquivir Nehri yakınında, tarihi şehir merkezi içinde yer alan Alcazar de los Reyes Cristianos, Hristiyan Kraliyet Kalesi olarak da biliniyor. 8. yüzyılda Mağribi halifeliği için saray olarak inşa edilen Alcazar de los Reyes Cristianos, 1931 yılından bu yana ülkenin kültürel ilgi mirasları arasında. Saray, pazartesi günleri ziyarete kapalı.

3. Puente Romano

Puente-Romano

Puente Romano (Roma Köprüsü), büyüleyici görüntüsüyle şehrin en ünlü mimari yapılarından biri. Cordoba’nın tarihi merkezinde bulunan ve ilk olarak Romalılar tarafından Milattan Sonra 1. yüzyılda inşa edilen köprü, tarih boyunca pek çok kez yıkılıp yeniden yapıldı. Köprü, günümüzde 16 kemere sahip.

4. Festival de Patios

Festival-Patios

Birbirinden güzel ve değişik çiçeklerle süslü bahçelerin yarıştığı, renkli ve eğlenceli bir etkinlik olan Los Patios Festivali, her yıl mayıs ayında düzenleniyor. Eğer siz de festival döneminde Cordoba’ya giderseniz, tüm misafirperverliğiyle sizi karşılayan Cordobalıların bahçelerini gezip, hoş atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

5. Cordoba Sinagogu

Cordoba-Sinagogu

İspanya’da ayakta kalmayı başarabilen üç orijinal sinagogdan biri olan Cordoba Sinagogu, 14. yüzyılda inşa edildi. Günümüzde müze olarak kullanılan bu yapı, Yahudilerin ülkeden gönderildiği dönemlerde hastane olarak da hizmet verdi. Eğer sizin de yolunuz Yahudi Mahallesinden geçerse bu tarihi yapıyı mutlaka görün.

6. Juderia de Cordoba 

Juderia-Cordoba 

Juderia de Cordoba (Yahudi Mahallesi), şehrin çok kültürlü dokusuna yakından tanık olabileceğiniz bir yerleşim yeri. 1984 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası ilan edilen mahalle, sinagogları, yerel pazarları ve tarihi yapılarıyla şehrin en popüler turistik noktalarından.

7. Palacio de Viana

Palacio-Viana

Palacio de Viana, tarihi şehir merkezinde görülecek en harika yapılardan. İçinde halı, tablo ve çeşitli antika eşyaların sergilendiği müze bölümü nedeniyle Patio Müzesi olarak da anılan bu yapı, her biri birbirinden güzel 12 avlusuyla turistleri cezbediyor. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan bu sarayın tamamını gezmek isteyenlerin, 8 Euro ödemesi gerekiyor.

8. Medine Azahara

Medine-Azahara

Medine Azahara (Madinat al-Zahra), içinde saray, hamam, cami ve evler gibi yapıların bulunduğu eski bir şehir kompleksi. Halife 3. Abdulrahman tarafından inşa ettirilmeye başlayan ve tamamlanması yaklaşık 300 yıl süren Medine Azahara, şehir merkezinin yaklaşık beş kilometre dışında bulunuyor. Medine Azahara kalıntılarını görmek isteyenler, giriş ücreti olarak 1,5 Euro ödüyor.

9. Calleja de las Flores

Calleja-Flores

Calleja de las Flores, duvarları ve balkonları rengarenk çiçeklerle süslü olan şirin evleri, hediyelik eşya dükkanları ve dar sokaklarıyla göz kamaştırıyor. Bölgeyi fotoğraflamak ve tarihi dokusunu görmek isteyenlerin uğrak ziyaret noktalarından olan Calleja de las Flores, şehirdeki en popüler ve hareketli sokaklardan biri.

10. Calahorra Kulesi

Torre-Calahorra

Cordoba’nın en eski savunma alanı olarak bilinen Calahorra Kulesi (Torre de la Calahorra), Mağribiler tarafından Roma Köprüsü’nü ve şehri korumak için inşa ettirildi. Kulenin içinde, ülkede yaşamış Hristiyan ve Yahudilerin yaptığı eserlerin sergilendiği, Endülüs Müzesi (Museo Vivo de Al-Andalus) de bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here