Çek Cumhuriyeti Gezilecek Yerler

0
282

Çek Cumhuriyeti, geleneksel Avrupa turunun bir kısmını gerçekleştirmek isteyen birçok gezgin için gözde bir turistik yer haline geldi. Çek Cumhuriyeti, eski mimariyi sevenler için inanılmaz bir yer. Bu küçük kara ülkesine dünya savaşları sırasında çoğunlukla el değmedi ve bu alanda son bin yıl boyunca farklı mimarilerden etkilenen birçok farklı ulusa ev sahipliği yaptı.

Prag çoğu insanın Çek Cumhuriyeti’ne olan gezilerini, özellikle de İngilizce konuşan, keşfetmeyi seven turistlerin odak noktası olmayı sürdürüyor. Ülke küçük olmasına rağmen, Bohemia’nın ormanlarını ve kırsal bölgelerini, Karlovy Vary, Moravia’nın muhteşem karst bölgesi ve Olomouc ve Český Krumlov gibi tarihi kasabalar gibi huzurlu kaplıca kentlerini kapsayan manzara ve mimarideki çeşitlilik muazzam.

 Çek Cumhuriyeti Gezilecek Yerler

 1. Prag

Cek-Cumhuriyeti-Gezilecek-Yerler-Prag

Prag, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Tarihi Prag (eski kent merkezi, Lesser Town ve yeni kent merkezi) iyi korunmuş ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen bir merkez. 11. ve 18. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan tarihi Prag, dramatik mimarisinin çoğunu, özellikle Orta Çağ döneminde IV. Charles’ın saltanatına Kutsal Roma İmparatorluğu’na borçlu.

Charles Köprüsü, eski kenti (doğuya doğru) batıdaki küçük kentle bağlıyor. Charles Köprüsü’nün hemen üzerinde Prag Kalesi ve şehrin silüetine hâkim bir kompleks olan St. Vitus Katedrali bulunuyor. Kale (Prazsky Hrad) popüler bir yer ve onunla birlikte sarayları ve katedrali görmek için zaman ayırmalısınız. Vltava’dan Prag’ın güzel manzaralarını görmek için nehir turuna çıkmayı unutmayın.

Prag Old Town (Eski Kent), ünlü Our Lady of Tyn kilisesinin yanı sıra en az aynı öneme sahip ünlü City Hall Kulesi’ni de sahip. Belediye Binası’nın saat kulesinde Prag’ın imgesi ile eşanlamlı olan, zarif astronomi saati bulunuyor. 15. yüzyıldan günümüze ulaşan saat, 12 burcu içeren harika bir harekete sahip.

Eski Kent Meydanı ve yeni kentteki (Eski Şehir’in güneydoğusunda) Wenceslas Meydanı şehrin en popüler iki buluşma yeri. Eski şehir renkli binalar, iyi restoranlar ile dolu. Keyifli bir alışveriş, önde gelen oteller, Merkez Tren İstasyonu ve Ulusal Müze için yeni kent merkezine gidin.

2. Bohemya

Cek-Cumhuriyeti-Gezilecek-Yerler-Bohemya

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin batısındaki üçte ikisini kapsayan Bohemya bölgesi tarafından çevreleniyor. Prag’ın batısında, ormandaki Sudeten Tepeleri’ndeki pitoresk bir kaplıca şehri olan Karlovy Vary, güneydoğusundaki Plzeň, Çek Cumhuriyeti’nde görülmesi gereken yerlerden. Avusturya sınırına yakın Prag’ın güneyinde, bira üreten dev, Budweiser’in evi olan České Budějovice ve gül renkli kiliseleri ve freskolu sarayları olan Český Krumlov var.

3. Ceské Budejovice

Cek-Cumhuriyeti-Gezilecek-Yerler-Ceske

Ceské Budejovice, Habsburg İmparatorlarının favorisi ve ziyaret etmek için hoş bir yer. Kasaba, 14. yüzyıldan kalma bira sanayisi ile ünlü ve Avrupa’da Budweiser birasının pazarlama hakkına sahip. Şehrin olağanüstü mimarisini görmek ve bir bira yudumlamak için mutlaka mola verin.

4. Cesky Krumlov

Cek-Cumhuriyeti-Gezilecek-Yerler-Cesky

UNESCO Dünya Mirası alanı olan Cesky Krumlov, Doğu Avrupa orta çağ kentinin önde gelen şehri. Vltava Nehri üzerinde 13. yüzyıldan kalma kale ve mütevazı bir boyuta sahip ancak mimari açıdan eski kent ile zamanda yolculuğa çıkın.

5. Karlovy Vary

Cek-Cumhuriyeti-Gezilecek-Yerler-Karlovy

Karlovy Vary termallerinin sindirim zorluklarından beyin tümörlerine kadar her şeyi temizleyebilen şifalı sulara sahip olduğuna yüzlerce yıldır inanılıyor. Bir dizi doğal felaket, 18. ve 19. yüzyıllarda Karlovy Vary’nin en parlak çağlarından önce var olan binaların çoğunu yok etti. Şehir oldukça büyük bir termal alanına sahip. Birçok insan yüzlerce hastalığın tedavisi için bu şehre geliyor.

6. Kuntna Hora

Cek-Cumhuriyeti-Gezilecek-Yerler-Kutna

Kutna Hora, Hapsburg İmparatorluğunun kraliyet merkezi ve ayrıca darphane idi. Kutna Hora, görkemli katedralleri olan St. Barbara’nın Kilisesi ve Sedlek’teki Our Lady Katedrali ile ünlü. Kutna Hora, orta çağdan kalma muhteşem korunmuş, zengin özel evleriyle ünlü ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

7. Moravya

Cek-Cumhuriyeti-Gezilecek-Yerler-Moravia

Doğu Moravya (Morava), Bohemia’dan daha yoksul ve taşralı ancak daha sıcak ve daha rahat bir yaşama sahip. Sınırlarını kuzeyde Polonya, güneydoğuya Slovakya ve Avusturya ile paylaşıyor. Moravya’nın güneydoğusunda, kırmızı tuğla evleri ve geniş bulvarlar içeren hareketli, endüstriyel Brno bulunuyor.

8. Telc

Cek-Cumhuriyeti-Gezilecek-Yerler-Telc

Güney Moravia bölgesindeki Telc, Bohemya, Moravya ve Avusturya arasındaki ticareti kolaylaştırmak için 14. yüzyılda bir liman kenti olarak kuruldu. Kasabanın tarihi merkezi, paskalya yumurta renkli sokakları ve pitoresk bir yer haline getiren Rönesans mimarisi ile övünüyor. Yerel Gotik saray, 17. yüzyılda Rönesans tarzında yeniden tasarlandı. Kutsal Rahibe Kilisesi ve yerel Cizvit Kilisesi gibi güzel kiliseler, fotoğrafçılar, mimari ve tarih tutkunları için vazgeçilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here