Berlin Gezilecek Noktalar

0
15

Almanya‘nın başkenti Berlin, aynı zamanda ülkenin turizm, ekonomi, politika ve eğitim merkezi. Ülkenin en kalabalık şehri Berlin, zengin kültür-sanat yaşamı, dünyaca ünlü müzeleri, hareketli gece hayatı ve 24 saat durmayan sosyal yaşamı ile yabancı turistler için tam anlamıyla bir cennet.

Dünya tarihini değiştiren olayların yaşandığı Berlin’i ziyaret edenler ilgi alanlarına göre farklı birçok etkinliğe katılıp şehrin tadını çıkarabiliyor. Berlin’de gezilecek noktaları birkaç maddede sıralamak oldukça zor ancak siz ilgi alanınıza göre bu listeyi çeşitlendirebilirsiniz.

Berlin’de Gezilecek Noktalar

1. Potsdamer Platz

Berlin-Gezilecek-Noktalar-Potsdamer

Berlin’de 1. Dünya Savaşı öncesinde şehrin kalbinin attığı ancak sonrasında 1945’deki çöküşe kadar hiç kimsenin ayak basmadığı bir yer olan Potsdamer Platz, günümüzde şehrin en hareketli merkezleri arasında. 1989 yılında duvarın yıkılmasıyla Potsdamer Platz’da Sony Center başta olmak üzere, gökdelenler ve sonu gelmeyen dükkânlar kuruldu.

2. Reichstag

Federal Hükümeti Berlin’e taşıma kararı verildiğinde Reichstag binasını tekrar canlandırma vakti gelmişti. O günden sonra bina modernleştirilerek günümüzdeki cam kubbesinden tüm şehri izleyebileceğiniz bir yer haline getirildi. Reichstag binasının yakınlarında bulunan Bundeskanzleramt ve Brandenburg Kapısı da görülebilecek diğer yerler arasında yer alıyor.

3. Berlin Duvarı

Berlin-Gezilecek-Noktalar-Berlin-Duvari

Berlin Duvarı, Gedenkstätte Berliner Mauer Wedding ve Mitte arasında Bernauer Straße’da bulunuyor. Doğu ve Batı Almanya’yı ikiye bölen Berlin Duvarı’nın ayakta kalan kısmı ve gözlem kulesi gerçekte sınırda neler yapıldığını gözler önüne seriyor.

4. Kurfürstendamm

Breitscheidplats’daki Kaiser Wilhelm Kilisesi’nden Berlin’in zarif Halensee bölgesine kadar uzanan Kurfürstendamm Caddesi şehrin en pahalı ve en şık dükkânlarının bulunduğu yer. Avrupa’nın en büyük mağazası KaDeWe ‘de Ku’damm’ın sonunda yer alıyor ve yerel halk tarafından Tauentzien olarak biliniyor. Çocukların gözdesi ve ülkenin en eski hayvanat bahçesi olan Zoological Garden da burada.

5. Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt, şehirdeki en etkileyici meydanlardan biri ve Berlin’in alışveriş caddesi olan Friedrichstraße’a çok yakın. Şehrin en çarpıcı üç mimari eseri de burada bulunuyor: Schinkel tarafından tasarlanan Konser Salonu, Alman ve Fransız katedralleri.

6. Berlin Kathedrali

Berliner Dom adı da verilen Berlin Katedrali’nin efsanevi kubbesi 19. yüzyıl mimarisinin en kusursuz örneği. Katedralin hemen yanında ise Alman Tarih Müzesi ve Müze Adası (Museum’s Island) yer alıyor.

7. Berlin Televizyon Kulesi (Fernsehturm)

Berlin-Gezilecek-Noktalar-Berlin-TV

Berlin Televizyon Kulesi halk arasında Fernsehturm olarak biliniyor ve 368 metrelik yüksekliğiyle şehrin her yerinden kolaylıkla seçilebiliyor. 1960’da yapıldığından bu yana şehrin en yüksek binası olma özelliğine sahip ve ziyaretçiler tepesinden 360 derecelik panoramik görüntüsü bu kuleyi ziyaret ediyor.

8. Charlottenburg Sarayı

Berlin-Gezilecek-Noktalar-Charlottenburger

Nefes kesici Charlottenburg Sarayı şehrin biraz dışında yer alıyor. Dillere destan bu sarayda yer alan tablolar ve koleksiyonlar kartpostal gibi bir bahçede Spree Nehri’nin hemen yanında sergileniyor. Eğer içinizden yürüyüş yapmak gelmiyorsa Charlottenburg’un müzeleri de hemen arkanızda yer alıyor.

9. Müze Adası (Museum Island)

Berlin’in Müze Adası UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde olan ve şehrin en önemli sergi alanlarına da ev sahipliği yapıyor. Müze Adası’nda yer alan müzeler Altes Müzesi, Neues Müzesi, Bode Müzesi, Pergamon Müzesi ve Alte Nationalgalerie. Bu müzelerdeki eserlerin geçmişleri 6 bin yıla kadar dayanıyor. Berlin’in müzelerini ziyaret etmek için 12€ vererek 3 günlük Müze kartı alabilirsiniz. Art arda 3 gün boyunca tüm müzelere ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

10. Brandenburg Kapısı

Berlin-Gezilecek-Noktalar-Brandenburg

Brandenburg Kapısı, Berlin’in en önemli yerlerinden biri. 1791’de inşa edilen kapı Berlin henüz çok büyümemişken sahip olduğu birkaç şehir kapısından biriydi. Dekoratif Pariser Platz kapının önünde bulunurdu ancak şimdiyse şehrin birçok önemli yapılarına ev sahipliği yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here