Belçika’da Görülecek Yerler

0
181

Belçika’da seyahat etmek akla orta çağ binalarını, güzel kanalları, lezzetli biraları ve inanılmaz çikolataları getiriyor. Ancak, bu muhteşem Avrupa ülkesinde bundan çok daha fazlası da var.

Belçika’da zaman yavaş akıyor, insanlar dost canlısı ve turistlere karşı nazik. En kaliteli dükkânlara sahip modern şehirlerden yerel halkın en samimisini bulabileceğiniz küçük köylerine kadar herkesin çok seveceği bir ülke Belçika.

Belçika’da Görülecek Yerler

1. Brugge

Belcika-Gorulecek-Yerler-Brugge

Vikinglerin ruhu ve tarihi Brugge’un kanallarında halen geziyor. Seyahat etmesi çok kolay ve keyifli olan şehirde efsanevi orta çağ mimarisi hâkim. Çarpıcı güzellikteki Belfry Kulesi, tarihi meydanın hemen kuzeyinde yer alıyor. Kaçırılmaması gereken diğer yerler arasında da muhteşem Gruuthuse Mansion ve 1188’de yapılan etkileyici St. John’s Hastanesi bulunuyor.

2. Mons

Belcika-Gorulecek-Yerler-Mons

Hainaut bölgesinin başkenti Mons, şehrin büyülü Belfry çanları ile biliniyor. 80 metre yükseklikteki kulesi, kıvrımlı sokakları, muhteşem mimari örnekleriyle her ziyaretçi için tam bir görsel şölen demek yanlış olmaz. Göze ilk çarpan bina Gotik-tarz yapısıyla Belediye Binası ve olağanüstü güzellikteki 16. Yüzyıl Jacques Du Broeucq heykellerinin müthiş örneklerinin bulunduğu St. Waudru Kilisesi. Doğal olarak buraya kadar geldiyseniz muhteşem eserlerin sergilendiği Vag Gogh’un evini de görmeniz gerekiyor.

3. Dinant

Belcika-Gorulecek-Yerler-Dinant

Bu şehir pırıl pırıl akan Meuse nehrinin hemen kıyısında, başkentin 65 km güneyindeki Namur bölgesinde yer alıyor. Han Mağaraları ve Grotto, Dinant’ın en fazla turist çeken doğal güzellikleri. Mağaralardan bazıları gerçekten Avrupa’daki benzerlerinden çok daha büyük ve çok daha güzel. Şehri temsil eden ise tabii ki Notre Dame Kilisesi, orijinaline bağlı kalınarak tekrar yapılmış bir eser olsa da halen devasa boyutları ve güzelliği ile göz alıcılığını koruyor. Aynı şekilde restorasyon yapılan kale de şehri tepeden gören çok güzel bir noktada bulunuyor. Dinant’ın tapınaklarına gitmek isterseniz de önceden rezervasyon gerektiğini unutmayın ama Beauraing tapınağı her gün açık.

4. Leuven

Belcika-Gorulecek-Yerler-Leuven

Dünyadaki en eski Katolik üniversitesine ev sahipliği yapan Leuven’de yaşayan 100 bin kişinin yaklaşık 35 bini öğrenci ve bu genç kesim şehri çok canlı ve dinamik tutmayı başarıyor. Oldukça uzun olan sokaklar birçok ilginç dükkân ve galerilerle dolup taşıyor ve şehrin tarih kokan bölümlerinde ise St. Peter kilisesindeki Belfry çanı ve Grand Beguinange yer alıyor. Ziyaretçiler Leuven’de ki Grote Market’e gittiklerinde yapabilecekleri çok fazla şey bulunuyor. Belediye binası gibi yerlerin muhteşem restoranlara, kafelere ve barlara komşu olması gerçekten çok hoş bir görüntü. Şehrin konumu o kadar güzel ki Brüksel gibi bir şehre çok güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Ülkenin geri kalanını ziyaret etmek için burasını merkez olarak belirleyebilirsiniz.

5. Tournai

Belcika-Gorulecek-Yerler-Tournai

Fransız sınırında bulunan şehir çok şık olmasının yanında inanılmaz tatlı insanlara da sahip ve kendisinden daha büyük olan Belçika şehirlerinin karmaşasından çok daha uzakta. 2 bin yıldan uzun bir kültürel tarihi keşfe çıkabileceğiniz bu şehirde dünyada görebileceğiniz en güzel kiliseler yer alıyor. Beş kuleli Gotik ve Romanesk Notre Dame Katedrali 12 ve 13. yüzyıllarda inşa edilmiş ve Meryem ana türbesi ile Ruvens, Jordaens gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Güzel sanatlar müzesi ise ilkel ve çağdaş zamanların başyapıt eserlerini sergiliyor. Aralarında Campin ve Rubensten Roger Van der Weyden ve Van Gogh’a kadar uzanan isimler bulunuyor.

6. Mechelen

Belcika-Gorulecek-Yerler-Mechelen

Çok canlı bir şehir olmasına rağmen Belçika’nın diğer şehirleri kadar turist çekmiyor ancak bize göre Mechele Belçika’nın en güzel yerlerinden biri. Bu şehirde yapılabilecek o kadar fazla etkinlik var ki. Bira imalathaneleri, tekne turu gibi etkinliklerle başlayıp kendinizi St. Rombout Katedralinin tepesinde Antwerp Limanı’nın ve bu güzel şehrin panoramik görüntüsünü seyrederken bulmanız an meselesi. Asla kaçırmamanız gereken bir yer de dünyanın her yerinden öğrencilerin gelip bu ilginç çanları çalmayı öğrendikleri Carillion Okulu.

7. Ardennes

Belcika-Gorulecek-Yerler-Ardennes

Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve kamp yapmak için Belçika’ya gelen ziyaretçilerin mutlaka gitmesi gereken yer Ardennes ve onun muhteşem ormanları, mağaraları ve tepeleri. Yaban domuzlarına, geyiklere ve vaşaklara ev sahipliği yapan bu doğal güzellik diyarında Han-sur-Lesse mağaraları, Bouillon kalesi ve modern Barvaux labirenti gibi çok güzel yerler de bulunuyor. Namur şehri hem Ardennes’e yakın hem de görülecek birçok yeri olduğundan buraya günübirlik seyahat için kalınabilecek bir yer.

8. Antwerp

Belcika-Gorulecek-Yerler-Antwerp

Antwerp birden fazla yüzü olan bir şehir. Brugge ya da Ghent gibi tarihi olarak çok korunamamış olsa da oldukça dinamik bir şehir ve tarih ile günümüzü yaşamın anlık akışında harika bir şekilde birleştirebiliyor. Muhteşem yemekler, muhteşem bira ve güzel vakit geçirmek isteyenlerin şehri burası. Çoğunlukla dünyanın ham elmaslarının yüzde 70’inin işlendiği “Diamond District” ile tanınıyor olsa da sanat Antwerp’in her yerinden akıyor. Peter Paul Ruebens’in barok dönemi eserleri ve Plantin Morteus Müzesi mutlaka görülmeye değer. 1351 yılına ait mimari eserlerden olan Meryem Ana Gotik katedrali ve St. Paul Katedralindeki barok ve gotik mimarisinin efsanevi birleşimi görülmeye değer.

9. Ghent

Belcika-Gorulecek-Yerler-Ghent

Belçika’nın saklı güzelliği olan Ghent tam bir tarih şehri. Orta çağdan beri Avrupa’nın en güçlü şehirlerinden biri oldu hep. Paris’ten sonra Alplerin en büyük ikinci şehri olarak kabul ediliyordu. Bu zengin geçmiş, şehrin kilise ve evlerinde kullanılan mimariye bakıldığında çok açık ve net bir şekilde gözüküyor zaten. Şehir merkezinin tamamı başlı başına bir moda akımı yaratacakmış gibi duruyor ve hala bir ortaçağ şehrinin atmosferini yaşatıyor. Özellikle eski Graslei Limanı ve büyük ortaçağ Katedralleri ile Gravensteen Kalesi bu duyguyu en yoğun yaşatacak yerlerin başında geliyor.

10. Brüksel

Belcika-Gorulecek-Yerler-Bruksel

Belçika’nın başkenti olan Brüksel çeşitliliği ve ilginç yerleri ile hemen hemen tüm ziyaretçilerin keşfe başlayacağı şehir. Avrupa siyasetine yön veren birçok kurumun genel müdürlüğü burada bulunuyor ve aslında Avrupa Birliği’nin de merkezi olarak da kabul ediliyor. 13. yüzyıla ait olan şehir merkezinde bahçeli kafeler ve barlar çok fazla sayıda var. Gotik mimari örneği olan belediye binası da çok ilginç bir yer. Alışveriş ise neredeyse sınırsız, özellikle St. Hubert’in dükkânlar, kafeler ve sinemalarla donatılmış mekânlarını çok seveceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here