Avusturya’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

0
46340

Avrupa‘nın doğası en korunan ülkelerinden biri olan Avusturya, Alp Dağları boyunca birbirinden güzel manzaraları ile tanınıyor. Yemyeşil ormanlar, yaz kış akan nehirler ve insanı kendine hayran bırakan gölleriyle, özellikle doğa, seyahat sever ve spor tutkunları için Avusturya ideal bir ülke.

Doğal güzelliklerinin yanında kültür ve sanat alanında da öncü konumda olan ülke, Mozart, Johann Strauss ve Von Trapp gibi isimlerin eserlerine sahne oluyor. Opera, bale ve tiyatro temsilleri ve etkileyici mimari yapıları da Avusturya’da öne çıkanlar arasında.

Avusturya’da Gezilmesi Gereken 10 Yer

10. Bad Gastein

Bad Gastein, Avusturya

Kaplıcaları, kayak pistleri, tertemiz havası ve yemyeşil ormanlarıyla yılın her dönemi farklı aktiviteler için ziyaret edilebilecek bir şehir olan Bad Gastein, deniz seviyesinden 1,000 m yükseklikte. Avusturya’nın en güzel kaçış rotalarından olan bu şehre stres giremiyor.

9. Wörthersee

Wörthersee, Avusturya

Wörthersee Gölü, yeryüzünde cenneti arayanlar için iyi bir nokta. 20 km uzunluk ve 2 km genişlikteki bir vadi üzerinde yer alan göl, çevresindeki ormanlar ve endemik bitki türleriyle insanın başını döndürüyor. Yüzme, kano gibi su sporlarına elverişli olan bu yerde çok sayıda mağara, ve Orta Çağ’dan kalma mimari yapı da bulunuyor.

8. Graz

Graz, Avusturya

Avrupa’nın en iyi korunmuş, eski şehirleri arasında gösterilen Graz, Avusturya’nın en kalabalık ikinci kenti. Orta Çağ esintisi taşıyan sakin sokakları, butik müzeleri ve farklı kültürlerin bir arada görülebildiği mimari yapıları ile şehirde hem zamanda yolculuk hem de farklı kültürleri deneyimleme hissi yaşanıyor.

7. St. Anton am Arlberg

St. Anton am Arlberg, Avusturya

Avusturya’nın en popüler kayak merkezi St. Anton am Arlberg, kış sporlarının dışında yaz döneminde de manzaralarıyla insanı etkilemeyi başarıyor. Doğa, orman, yürüyüş ve manzara sevenler için harika bir rota sunan St. Anton am Arlberg’i sevdiğiniz sezona göre ziyaret edebilirsiniz.

6. Wachau

Wachau, Avusturya

Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü Wachau Vadisi, boydan boya üzüm bağları ve kayısı ağaçlarıyla bezeli. Doğayla uyumlu mimarisi, geleneksel tarım ürünleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu yer, 500’den fazla tarihi yapıyla tarih sevenlerin ilgisini çekiyor. Gerçek olamayacak kadar güzel bir görünüm taşıyan vadide doğayla baş başa zaman geçirmek gibisi yok.

5. Zell am See

Zell am See, Avusturya

Nefes kesen manzaraları ve bozulmamış doğasıyla Avusturya’nın cennete köşelerinden Zell am See, Salzburg eyaleti sınırlarında. Aralık’tan Nisan’a kadar kar görülebilecek bölge kayak yapmaya uygun şartlar sunuyor. Yaz mevsiminde plaja dönüşen göl kıyılarında yemyeşil dağlara ve ormanlara bakarak güneşlenmek ve manzaranın tadını çıkarmak olağanüstü hisler yaşatıyor.

4. Innsbruck

Innsbruck, Avusturya

Kış sporları denildiğinde Avrupa’da ilk akla gelen merkezlerden biri olan Innsbruck, 1964 ve 1976 yıllarında Kış Olimpiyatları’nı düzenleyen şehir unvanını taşıyor. Tarihi mimari yapıları, sessiz ve sakin sokakları ile şehir kafa dinlemek, soluklanmak ve doğayla bütünleşmek için oldukça uygun.

3. Salzkammergut

Salzkammergut, Avusturya

Göllerin arasındaki Salzkammergut, dünyaca ünlü St Wolfgang ve Hallstatt romantik şehirleri de içerisine alan bir coğrafyada. Tertemiz gölleri, yemyeşil tepeler ve etkileyici dağları ile şehir hayatı, hava kirliliği, gürültü ve trafik gibi sorunların hiç uğramadığı bu bölge kaplıcaları ile de tanınıyor.

2. Salzburg

Salzburg, Avusturya

Mozart’ın doğduğu şehir Salzburg, ülkenin en düzenli yerlerinden biri. Salzach Nehri kıyısındaki kent, İkinci Dünya Savaşı’nda yara alsa da birçok etkileyici mimari eser ve tarihi sokakları ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. İsminin anlamı tuz şatosu olan şehir, geçmişte tuz madenleri ve tuz ticaretiyle tanınıyormuş. Müziğin eşlik ettiği sokaklarda keyifle dolaşmak, şık bir kafede kahve içmek bile mutluluk için yeterli.

1. Viyana 

Viyana, Avusturya

Yılda 200’den fazla balo düzenlenen Avusturya’nın başkenti Viyana, dünyanın en çok kültür, sanat etkinliğinin yapıldığı yerler arasında. Kalabalık nüfusuna rağmen düzenli sokak ve caddeleri, yaygın ve sistemli toplu ulaşım ağı, çevreci şehir anlayışı, tarihi ve mimari yapıları ile zamanda yolculuk vaat eden Viyana’da etkilenmemek mümkün değil.

Doğal güzellikleri, yemyeşil ormanları, tarihi ve kültürel eserleri, tiyatro, bale ve opera temsilleriyle farklı alternatiflere sahip olan Avusturya gezilecek şehirleri ile ziyaretçilerini etkiliyor. Her gün onlarca uçuşun gerçekleştiği bu ülke, sadece bir uçak bileti uzaklığında.

Sonraki İçerikHidden Beach, Filipinler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here