Amsterdam’ı Keşfetmek İçin Yapmanız Gereken Şeyler

0
80

Amsterdam gerçekten eşsiz bir şehir. Çok fazla ziyaretçisi olmasına karşın otantikliğinden bir şey kaybetmedi. Şehrin tadını alabilmek için bir kafede oturmanız ya da kanallarında gezmeniz yeterli. Ama yine de kaçırılmaması gereken yerler var.

Kültürel olarak çok güçlü bir şehir olan Amsterdam’da Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum, Heineken deneyimi, Kanal gezisi ve daha yapılacak birçok şey var. Amsterdam Highlights biletinizi erkenden alırsanız sırada beklemekten kurtulabilirsiniz.

Amsterdam’da Yapılacak Şeyler

1. Amsterdam kanal turu

Amsterdam-Yapilacak-Seyler

Tarihi şehir merkezi kanallarla çevrili ve sadece bu yüzden bile özgürlüğü ve huzuru hissedebiliyorsunuz. Bu kanalların etrafında yürüyebilir ya da daha iyisi bir bota atlayıp gezebilir ya da kendiniz bir bot kiralayabilirsiniz. Kuzeyin Venediğini gezmenin bir diğer yolu da bisiklet kiralamak. Hangisini seçerseniz seçin dünyanın en güzel şehirlerinden birindesiniz, mutlaka keyif alacaksınız.

2. Rijksmuseum

Rijksmuseum Hollanda’daki en büyük ve en etkileyici müze. Yılda bir milyondan fazla ziyaretçi alan müze 2013 baharında 10 yıllık bir bakımdan sonra nihayet açıldı. İçerisinde 17. Yüzyıla ait altın çağ başyapıtları yer alıyor. Meşhur Rembrandt’ın “The Night Watch”, Vermeer’in “The Milkmaid” ve “Woman reading a letter”, “The Windmill at Wijk bij Duurstede” gibi dünyaca ünlü büyük eserler yer alıyor. Bu muhteşem resimler Hollanda’nın tarihini ve karakterini yansıtıyor. Eşsiz heykeller ve çeşitli antikalar da bu muhteşem şovun sadece birer parçalarını oluşturuyor.

3. Het Scheepvaart Ulusal Denizcilik Müzesi

Yenileme çalışmalarının ardından Denizcilik Müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer haline geldi, özellikle çocuklarla. Modern ve interaktif etkinlikler, sunumlar ve sergilerin yanında çok güzel tablolarında sergilendiği müzede olağanüstü gemi maketleri yer alıyor. Tüm bunlar Hollanda tarihini az çok anlamanız için çok önemli ve güzel bilgiler sunuyor. Küçücük bir ülke tüm dünyanın en güçlü deniz kuvvetlerine sahipti.

4. Van Gogh Müzesi

Amsterdamda-Yapilacak-Seyler

Bu modern müzede 200 tablo ve 550 çizim yer alıyor. Hepsi de Van Gogh tarafından farklı ruh hallerindeyken çizilmiş. Dünyadaki en büyük koleksiyon olmasının yanında Van Gogh’un mektupları da müzenin sergilediği eserler arasında yer alıyor.

5. Begijnhof

Dar ve kemerli bir yoldan gelinen bu büyüleyici güzellikteki bahçe eski evler ile çevrelenmiş bir şekilde şehir merkezinde bulunuyor. Dindar bakire Beguine hemşirelerinin yerini yaşlı hanımlar almış. No. 34 Amsterdam’ın en eski evi. Giriş ise ücretsiz.

6. Oude Kerk

Red Light District’in şaşalı bölgesinde bulunan bu eski ve büyük Protestan kilisesinin etrafı küçük evlerle çevrili ve inanılmaz huzurlu. Binalar, özellikle Gotik-Rönesans tarzı sekizgen çan kulesi denizciler için kullanılıyordu. Yetişkinler için gece vakti kilisenin etrafında yürümek ilginç bir tecrübe olabilir.

7. Amsterdam Brown Café

Amsterdamda-Yapilmasi-Gerekenler

Yoğun bir günden sonra basit bir yemek ya da sadece kahve içmek için bile gidilebilecek bir yer. İlk başta çok kalabalık ve çok eski gibi görünebilir ancak atmosferi çok güzel ve insanları da çok sıcakkanlı. Bunun yanında fiyatları da oldukça düşük. Gerçek bir Amsterdamlı gibi hissetmek için daha güzel bir yer olamaz.

8. Magere Brug

Amstel nehrinin iki yakasını bir araya getiren geleneksel köprü. Her 20 dakikada bir köprü açılıyor ve botların geçişine izin veriliyor. Köprünün orijinali 1670’de yapıldı ancak pek bir değişikliğe uğramadı. Nehir kenarında huzurun kıyısında hayatın tadını çıkartın.

9. Anne Frank’in Evi

Amsterdamda-Yapilacaklar

Anne Frank’in evi Amsterdam’ın meydanında bulunuyor. Meşhur II. Dünya savaşı günlüğünü burada saklanırken yazmıştı. Yaşadıkları gizli bölmeyi gördüğünüzde unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz çünkü bu küçücük odada iki aile tam 2 yıl boyunca Nazilerden saklanarak yaşadı. Günlüğün orijinali de sergide yer alıyor.

10. Şehir Muhafızları Galerisi (Schuttersgalerij)

Bir söz vardır, “hayattaki en güzel şeyler bedava olanlardır” diye. İşte bu galerideki Hollanda’nın altın çağını yansıtan tüm tabloları ziyaret etmek de bedava. Belki Rijksmuseum’daki kadar büyük eserler yok ama yine de Amsterdam halkının ve Hollanda medeniyetinin yüzyıllardır süregelen kültürüne şahitlik edebilirsiniz.

11. Sergi ve gösteriler

Amsterdam-Yapilmasi-Gerekenler

Amsterdam’ı yılda yaklaşık 20 milyon turist ziyaret ediyor ve bu ziyaretlerin iyi geçmesi için de sayısız etkinlikler düzenleniyor. Heineken deneyimi, Madame Tussauds ve Amsterdam Zindanı gibi standart etkinliklere House of Bols Genever Deneyimi, Reypenaer Peynir Tadımı, Ekstra soğuk Buz barı ve çocukları için Tun Fun kapalı oyun salonu gibi yenilikler de eklendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here