Amsterdam’da Gezilecek Yerler

0
57

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam, özgürlükler şehri olarak anılıyor. Avrupa‘nın en çok yabancı turist ağırlayan kentlerinden Amsterdam’da gezilecek, görülecek onlarca durak var.

Zengin koleksiyona sahip müzeleri, sanat galerileri, yemyeşil park ve bahçeleri, hareketli kent meydanları, butik kafe ve restoranları ve cıvıl cıvıl gece hayatı ile Amsterdam keşif meraklısı ziyaretçilerini mutlu ediyor.

Amsterdam-Gezilecek-Yerler

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

1. Anne Frank’in Evi

Amsterdam-Gezilecek-Yerler-Anne-Frank

II. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin iki yıl boyunca saklandığı yer günümüzde müze olarak ziyarete açık. II. Dünya Savaşı’nda Nazilerden saklanan Anne Frank’ın günlüğünü ve bu günlükten ilham alınarak çekilen film müzeye olan ilgiyi artırıyor. Günlükte yaşananların bu müze halindeki evde gerçekleştiğini hissetmek ve görmek oldukça etkileyici bir deneyim sunuyor. Kitabı okumamış, filmi seyretmemiş olsanız bile, tarihe tanıklık eden bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

2. Van Gogh Müzesi

Ünlü ressam Van Gogh’un eserlerinin bulunduğu müze, ülkenin en çok ziyaret edilen sanat merkezlerinden biri. Bu önemli müzede en geniş bölüm Van Gogh’un eserlerine ayrılmış olsa da 19. yüzyıla ait empresyonist ve post empresyonist sanatçıların eserlerinin bulunduğu sergi alanları da mevcut.

3. Red Light District

Amsterdam-Gezilecek-Yerler-Red-Light

Amsterdam’ın en eski bölgelerinden biri olan Red Light District birçok kanal ve sokaktan oluşuyor. Amsterdam’ın simgesi hâline gelmiş olan bu bölge kırmızı ışıklı camekânlara sahip genelevleri ve striptiz kulüpleri ile ünlü. Mekânların camekânlarında ziyaretçileri mekâna çekmek için çeşitli şovlar sergileyen kadınlar bulunuyor. Bu sokakların tümü polis koruması altındadır ve kamera sistemi ile izlenen yasal bir yapıya sahip. Red Light District bu özelliğinin yanı sıra müze, kilise, restoran, otel ve kafelere ev sahipliği yapan bir yaşam alanı.

4. Vondelpark

Vondelpark, Amsterdam’ın en büyük parkı. Yemyeşil çimenlere, bir göle ve çok sayıda ağaca ev sahipliği yapan bu park spor yapmak, doğayla iç içe zaman geçirmek, dinlenmek ve piknik yapmak gibi aktiviteler için en ideal mekân.

5. Madame Tussauds Balmumu Müzesi

Amsterdam-Gezilecek-Yerler-Madame-Tussaud

Dünyaca ünlü insanların balmumundan yapılmış gerçek boyutlu ve son derece gerçekçi heykellerine ev sahipliği yapan müze oldukça eğlenceli bir gezi durağı. Ünlülerin balmumundan heykelleri ile fotoğraf çektirebilir, özel efektlerle süslü bu müzede gezinirken keyifli zaman geçirebilirsiniz.

6. Amsterdam Kraliyet Sarayı

  1. yüzyılda inşa edilmiş olan Amsterdam Kraliyet Sarayı, Avrupa’da yer alan en büyük ve görkemli saraylardan biri. Etkileyici bir mimariye ve zengin bir iç dekorasyona sahip bu tarihi yapıyı, şehri ziyaretiniz esnasında mutlaka gezmenizi öneriyoruz.

Amsterdam’daki Diğer Gezilecek Yerler

Amsterdam’da ziyaret edilebilecek diğer önemli mekânlar arasında; Heineken Experience adındaki bira müzesi, şehrin karanlık dönemlerini yansıtan zindan müzesi Amsterdam Dungeon, tarihî Oude Kerk Kilisesi, işkence aletleri ile ünlü Torture Museum ve otantik tren istasyonu Amsterdam Centraal bulunuyor. Ayrıca Artis Hayvanat Bahçesi, modern sanat merkezi Stedelijk Museum ve botanik bahçeleri Hortus Botanicus Leiden de şehri ziyaret edenlerin mutlaka uğramaları önerilen gezi durakları arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here