Amsterdam Yapılacak Şeyler

2
2249

Amsterdam sadece Avrupa’nın değil dünyanın en çok ziyaret edilen en eğlenceli şehirlerinden birisi. Artık bir Hollanda şehri değil, bir dünya şehri haline dönüştü. Geleceğin şehri Amsterdam gezilecek yerler açısından da Avrupa’nın en renkli seçenek sunan yerlerinden. Bu şehirde yapacak çok şey var; dileyene müze, dileyene şirin sokaklar, dileyene eğlenceli yerler. Öncelikle ucuz uçak bileti bulup sonrasında gezilecek yerlerin planını yapın. Otelinizi önceden rezerve etmeyi de ihmal etmeyin. Eğer bir gün kendinizi Amsterdam’da bulursanız her şeyden önce mutlaka yapmanız gereken 10 şeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Amsterdam Yapılacak Şeyler

1. Bisiklet Kiralayın ve Her Yere Gidin

Amsterdam yapılacak şeylerEğer sporla aranız pek yoksa veya son zamanlarda biraz tembelleştiyseniz Amsterdam sizi canlandıracak ve siz de çok mutlu olacaksınız. Gerçek anlamda, şehrin her yerinde binlerce bisikletli insanlar var. Resmen büyük bir trafik oluşturduklarına şahit oluyorsunuz. Kiralık bisiklet bulmak ise çok çok kolay. Size en yakın olana gidin, bisikletinizi alın ve pedallamaya başlayın!

2. Biranızı Alın ve Oturup İnsanları Seyredin

Amsterdamda Yapilacaklar

Eğer bira seviyorsanız, Amsterdam’a âşık olacaksınız. Şahsen çok fazla bira içmememize rağmen sırf denemiş olmak için bile Heineken’in anavatanında bira içmeyi tercih ettik. Etrafta bira içebileceğiniz yüzlerce yer var, içinize sinen bir tanesine oturun. Bu kafelerin en sevdiğim tarafı da tüm sandalyelerin sokağa bakıyor oluşu ve bu sayede gelip geçen insanları rahatlıkla seyredebiliyorsunuz.

3. Red Light District’e Gidin

Amsterdamda yapilacak seyler

Eminim buranın adını daha önce duymuşunuzdur ve evet duyduğunuz hemen her şey gerçek. Evet, çok fazla kırmızı ışık var. Evet, vitrinlerdeki kadınlar insanları cezbederek içeriye davet ediyorlar. Ve evet, içeri girince de tahmin ettiğiniz şeyler oluyor.

4. Waffle Yiyin

Amsterdam ne yenir

Sokaklarda dolaşırken çok tatlı bir koku mu aldınız? Evet, bu kokular Waffle’a ait ve mutlaka yemeniz gerekiyor. Amsterdam’da çok popüler olan Waffle’ın çok fazla çeşitleri bulunuyor. O kadar çok fazla çeşit var ki burada anlatmakla bitecek gibi değil, kendi zevkinize ve keyfinize göre bir tane seçip afiyetle yiyebilirsiniz.

5. I Amsterdam Yazısının Yanında Fotoğraf Çektirin

Amsterdam Gezisi

Rijksmuseum’un hemen yanında bulunan “I Amsterdam” harfleri herhangi bir din dil ırk ayırımı yapmaksızın bu şehrin insanı olduğunuzu sembolize ediyor. Fotoğraf çektirmek biraz zor çünkü etraftaki insanlar sürekli olarak bu harflerin üzerine tırmanıyor. Bir boşluk bulduğunuz an hızlı bir şekilde fotoğrafınızı çektirin.

6. Moda ve Müze Bölgesini Ziyaret Edin

Amsterdam ne yapılır

“I Amsterdam” ile fotoğraf çektirdikten sonra müzeler bölgesine giderek Rijksmuseum başta olmak üzere birçok müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Bu bölgede çok kaliteli dükkânlar da bulunuyor. Oldukça pahalı sayılabilecek bir yer, öyle ki Paris’in Şanzelizesi gibi düşünebilirsiniz.

7. Vondelpark’da Dinlenin

Amsterdam Turu

Yürümekten ya da pedal çevirmekten bacaklarınız ağırdıysa Amsterdam’ın en büyük parkında dinlenmek en iyi fikir olacaktır. Yılda 10 milyon insanın ziyaret ettiği bir yerde oturup çevredeki insanları izlemek çok da zor olmayacaktır.

8. Coffeeshoplar Nedir Neynesidir Öğrenin

Amsterdam Gezi yazısı

Eğer Starbucks aklınıza geldiyse bahsettiğimiz tam olarak bu değil. Amsterdam’da ki bir başka popüler şey de marihuana gibi hafif uyuşturucuların serbest olması ve 1970’lerden bu yana coffeeshoplar bu kültürün bir parçası. Yaklaşık 200 kadar coffeeshop var eğer bu konuda iddialıysanız Amsterdam Cannabis Kupası adı altında bir etkinlik dahi var.

9. Magna Plazada Alışveriş Yapın

Amsterdam Alışveriş

Burası bir AVM’ye dönüşmeden önce Amsterdamlıların postalarını verdikleri bir postaneydi. Evet, burası şehrin ana posta dağıtım merkeziydi. İç ve dış tasarımları özenle yenilenerek çok lüks bir görünüm elde edildi. İçerisinde hem kadın hem erkek için üst düzey dükkânlar bulabilirsiniz.

10. Dam Meydanını Görün

Amsterdam yapılacak şeyleri

Amsterdam tarihi merkezinde bulabileceğiniz Dam meydanında yapılacak şeylerden biri de hemen yakınında yer alan Kraliyet Sarayını görmek. Bunun yanında Nieuwe Kerk ve Ulusal Anıt da yine görebileceğiniz yerler arasında. Eğer acıkırsanız Nieuwe Kafe’nin menüsüne bir göz atabilirsiniz. Fiyatları uygun ve Dam Meydanına tepeden bakıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here