Almanya’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

0
7417

Avrupa‘nın ortasında yer alan Almanya, Orta Çağ’dan kalan görkemli şatoları, birbirinden renkli kasabaları, etkileyici tarihi yerleri, korunmuş doğal güzellikleri ve renkli gece hayatıyla ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunan bir seyahat rotası.

Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip, sanayi ülkesi Almanya, kıtada en çok turist ağırlayan yerlerden biri. Almanya’da gezilecek en güzel yerler, ülkeyi ziyaret etmek için en önemli nedenler arasında.

Almanya’da Gezilmesi Gereken 10 Yer

10. Leipzig

Leipzig

Dünyaca ünlü müzik bestecileriyle tanınan Leipzig, Almanya’nın Saksonya eyaletinin en büyük şehri. Bach, Richard Wagner, Felix Mendelssohn gibi müzik ustalarının şehirde izleri bulunuyor. Avrupa’nın en büyük şehir meydanlarından Augustusplatz, Napolyon Uluslararası Savaş Anıtı ve çok sayıda etkileyici tarihi yapı ziyaretçileri etkiliyor.

9. Rügen Adası

Rügen Adası

Almanya’nın en büyük adası olan Rügen, Baltık Denizi üzerinde yer alıyor. Bir köprü ile anakaraya bağlanan ada, birbirinden güzel plajları, şık ve etkileyici villaları ve sessiz ve sakin yapısıyla turistlerin rotasına giriyor. Tebeşir kayalıklarıyla Jasmund Milli Parkı, deniz feneri, balıkçı köyü ve Slav kalesi kalıntıları adada görülebilecekler arasında.

8. Romantik Ren

Romantik Ren

Bingen ve Bonn şehri ile Ren Nehri’nin orta bölümü boyunca ilerleyen Romantik Ren, etkileyici manzaraların bulunduğu bir rota. 40’tan fazla Orta Çağ kalesi, yerel kültürün görülebileceği köyler, üzüm bağları rota üzerinde yer alıyor. En ilginç yapı ise Lorelei Kayası. Nehrin üzerindeki kaya mitolojide denizcilere seslenip onları öldüren bir su perisi olarak geçiyor.

7. Köln

Köln

Ülkenin en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden biri olan Köln, Cologne olarak da tanınıyor. Avrupa’nın en hareketli gece hayatı, disko ve partilerine ev sahipliği yapan kent, Orta Çağ mimarisinin simge yapılarından Köln Katedrali ile de popüler. Zengin kültürel geçmişe sahip şehirde çok sayıda butik müze de ziyaret edilebilir.

6. Dresden

Dresden

İkinci Dünya Savaşı boyunca yaşadığı ağır bombardımanın ardından, eski görünümüne yeniden kavuşan Dresden, ülkenin kültür sanat hayatının önemli merkezlerinden biri. Sanat galerileri, müzeler ve farklı koleksiyonlar ile sanat severleri etkileyen şehirde Frauenkirche Katedrali ve Semper Operası görülmeye değer.

5. Lübeck

Lübeck

Almanya’nın Baltık Denizi’ndeki en büyük liman şehri olan Lübeck, İkinci Dünya Savaşı’nda ilk bombalanan noktalardan biri. 1143 yılında kurulan kent, Orta Çağ mimarisinin en güzel eserlerini taşıyor. Dar sokakları, 12. yüzyıldan kalan belediye binası ve tarihi şehir kapılarıyla şehirde büyüleyici bir atmosfer bulunuyor.

4. Heidelberg

Heidelberg

Güneybatı Almanya’da bulunan Heidelberg, Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi’ne sahip. Neckar Nehri’nin ikiye böldüğü şehir, ülkenin en romantik kenti (Wege der Romantik) olarak tanınıyor. Üniversitelilerin varklığıyla genç bir nüfusa sahip olan şehirde tarih, kültür, sanat ve eğlence bir arada.

3. Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu

Almanya’da Bavyera eyaletinde, Füssen yakınlarında bulunan Neuschwanstein Şatosu, Walt Disney’in ‘Uyuyan Güzel’ eserine ilham kaynağı olan ünlü bir yapı. Almanya’da en çok fotoğraflanan mimari yapılardan biri olan şato, Bavyera Kralı Ludwig II’nin dinlenmesi için inşa edilmiş. Şatonun benzeri Disneyland Paris’te bulunuyor.

2. Münih

Münih

Almanların dünyaca ünlü festivali Oktoberfest’in doğum yeri olan Münih, ülkenin en hareketli şehirleri arasında. Tarihi kiliseleri, ihtişamlı sarayları, gece mekanları, modern ve geçmişi bir arada sunan sokakları ile şehir oldukça renkli. Yemekleri ve bira festivaliyle Münih’i her yıl milyonlarca insan ziyaret ediyor.

1. Berlin

Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin, ülkenin batısı ile doğusunu ikiye bölen, 1989’da yıkılan duvarıyla hala akıllarda. Avrupa’nın en turist şehirlerinden biri olan Berlin, Brandenburg Kapısı, Berlin Müzesi, hareketli gece hayatı, farklı etnik kimlik ve kültürlerden insanlarıyla ile tam bir renk cümbüşüne sahne oluyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Almanya’yı keşfetmek için çok sayıda ilgi çekici neden bulunuyor. Son yıllarda uygun uçak bileti kampanyaları ve hava yolu şirketlerinin rekabeti ile çok daha kolaylaşan seyahat için harekete geçmek gerekiyor. Almanya’da gezilecek yerler için önerilerinizi yorum bölümüne eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here