Almanya Görülecek Yerler

0
48

Almanya, diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha az turistik bir destinasyonmuş gibi görünse de birçok Avrupa ülkesiyle yarışacak düzeyde doğal güzellik, tarihi ve turistik destinasyona sahip.

Geniş bir yüzölçümüne sahip ülkenin dört bir yanında orta çağ esintili şatolar, yemyeşil park ve bahçeler, butik müzeler, romantik yürüyüş rotaları ve doğal güzellikler bulunuyor.

Almanya’da Görülecek Yerler

1. Heidelberg Tarihi Şehri

Almanya-Gorulecek-Yerler-Heidelberg

Neckar nehir vadisinde yer alan Heidelberg Almanya’nın en popüler turist destinasyonlarından biri. II. Dünya savaşında neredeyse tamamen bombalanan Alman şehirlerinden sağ çıkmayı başaran ve bu sayede barok ihtişamını, dar sokaklarını, evlerini ve meşhur kalesini başarılı bir şekilde günümüze ulaştıran Heidelberg, Almanya’da en çok ziyaret edilen destinasyonlar arasında.

2. Brandenburg Kapısı

Berlin’de ayakta kalan tek kapı olan Brandenburg, Doğu ve Batı Berlin’i sembolize ediyor. 18. yüzyılda yapılan kapı Unten den Linden adındaki bulvara açılıyor. Bu bulvar bir zamanlar Prusya monarşisinin sarayına giden ıhlamurlarla kaplı bir sokaktı. Brandenburg Kapısı, Avrupa’daki en meşhur kent simgelerinin başında geliyor.

3. Rügen Tepeleri

Almanya-Gorulecek-Yerler-Rugen

Rügen Tepeleri, Rügen adasının kuzeydoğusunda Jasmund Ulusal Parkı’nda bulunuyor. Baltık Denizi’nin hemen üzerinde bulunan tebeşir kayalıkları sürekli olarak erozyon ile karşı karşıya. 118 metre yükseklikteki Königsstuhl (kral tahtı) tepeler arasında en heybetli olanı. Hemen arkasında bulunan balta girmemiş ormanlar da ulusal parkın bir parçası.

4. Lindau

Almanya-Gorulecek-Yerler-Lindau

Tarihi Lindau şehri Constance Gölü’nün doğu bölümündeki Avusturya, Almanya ve İsviçre sınırlarının kesişim noktasında yer alıyor. Şehir anakaraya köprü ve tren yolu ile bağlı ve yaklaşık 3 bin kişi yaşıyor. Tamamen ortaçağ ve yarı ahşap binalar bulunan Lindau çok turistik bir bölge olarak öne çıkıyor.

5. Oktoberfest

Münih’de yapılan Oktoberfest her yıl 6 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en büyük festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. İsmine rağmen genellikle Ekim yerine Eylül ayında yapılan festival Ekimin ilk haftasına kadar devam ediyor. Bavyera kültürünün önemli bir parçası olan festival 1810’den beri geleneksel olarak Hendl, Schweinebraten, Würstl, Knödel ve fıçılarca Alman biraları eşliğinde kutlanıyor.

6. Frauenkirche

Dresden’de bulunan Frauenkirche (Meryem Ana Kilisesi) II. Dünya Savaşında tamamen yok edilen bir Lüteriyen kilisesi. 1720’lerdeki planlarından yola çıkılarak tekrar inşa edildi ve 2005 yılında tekrar açıldı. Açıldığı günden bu yana Frauenkirche, Dresden’e gelen turistler arasında aşırı derecede popüler oldu ve hatta 2009 yılında dönemin Amerika Başkanı Barack Obama tarafından da ziyaret edildi.

7. Köln Katedrali

Almanya-Gorulecek-Yerler-Koln

Almanya’da ki en büyük katedral olan Köln Katedrali yüzyıllardır şehrin simgesi olarak öne çıkıyor. 1248’de yapımına başlanan katedral sürekli olarak inşaatın durmasıyla tam 600 yılda tamamlandı. Yapı, Aziz Peter ve Mary ile Köln Katolik Başpiskoposluğuna adandı.

8. Holstentor

Holesentor, Lübeck şehrinin geride kalan 2 şehir kapısından bir tanesi. 1464’de yapılan kapı günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Muazzam iki yuvarlak kulesi ve kemerli girişi ile Lübeck’in sembolü olarak kabul ediliyor. Alstadt tarihi şehir merkezi ile birlikte Lübeck’in ve Almanya’nın en önemli turistik bölgelerinden biri.

9. Neuschwanstein

Tam bir masal diyarı olan Neuschwanstein Kalesi, güneybatı Bavyera’daki Füssen’in tepelerinde yer alıyor. Disneyland’daki Uyuyan Güzel kalesinin ilham alındığı kale. Kalenin yapım emri Kral II. Ludwig tarafından verildi. 1886’da kale tamamlandığında kendisi için deli denmeye başlanmıştı ve kalenin tamamlanmasından birkaç gün sonra da hayata gözlerini yumdu. Neuschwanstein ülkede en çok fotoğraflanan yapı ve Almanya’nın en popüler turistik bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.

10. Romantik Rhine

Almanya-Gorulecek-Yerler-Romantik-Rhine

Bingen ve Bonn şehirleri arasında uzanan Rhine, Rhine geçidi adı verilen bir jeolojik oluşumla akıp giden bir nehir. Bu bölge içerisine 40 ortaçağ kalesi, muhteşem köyler ve üzüm bağları yer alıyor. Bölgenin en önemli doğal özelliği ise Rhine geçidinin en derin ve en dar bölgesi olan Lorelei. Daha önceleri birçok tekne kazasına yol açmış olan çok tehlikeli bir taş oluşumuna sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here